Polecamy na weekend: Zabytkowa dzwonnica przy kościele w Krynkach, nieopodal Starachowic

2020-07-31 14:04 aj
dzwonnica krynki
Autor: facebook.com/Rrgionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Zabytkowa drewniana dzwonnica przy kościele parafialnym w Krynkach w gminie Brody Iłżeckie wybudowana w 1779 roku, w znakomitej większości w oryginale stoi do dziś! Warto wybrać się do tej miejscowości położonej nieopodal Starachowic. Przez Krynki przebiegają szlaki turystyczne i rowerowe. Polecamy na weekend!

Barokowy kościół parafialny w Krynkach wzniesiony został w 1727r. przy istniejącej wcześniej kaplicy, w której do dziś znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Główne wejście w trójdzielnej fasadzie ozdabia profilowany portal. Dach z więźbą trójstorczykową zwieńczony jest barokową wieżyczką na sygnaturkę (mały dzwon). Przed kościołem stoi modrzewiowa, gontem kryta brama i dwie dzwonnice o charakterze barokowym, z 1779r. Ciesielka jest oryginalna, a niektóre elementy pochodzą z pierwotnego, XIV-wiecznego kościoła. Mieści się tu dzwon z 1581r. Bramę ozdabiają rzeźbione w drewnie ornamenty.

Parafia w Krynkach została założona prawdopodobnie przez biskupa krakowskiego Bodzantę (od jego nazwiska pochodzi nazwa Bodzentyn) w 1353 roku. Już wtedy istniał tu modrzewiowy kościół. Obecna, barokowa świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiona została w 1727 roku. Pamiątką po pierwszym, kryneckim kościele jest odpust na św. Marcina.

Zabytkowa drewniana dzwonnica przy kościele parafialnym w Krynkach
Autor: facebook.com/Rzymskokatolicka parafia pw Wniebowzięcia NMP w Krynkach

Przez wieś Krynki przechodzi szlak turystyczny czerwony czerwony Szlak Milenijny ze Skarżyska-Kamiennej do Kałkowa, szlak rowerowy niebieski niebieski szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego i szlak rowerowy zielony zielony szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza.(wikipedia)

Wodospad na kieleckiej Kadzielni znów dostępny dla odwiedzających

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.