Barokowy kościół parafialny w Krynkach wzniesiony został w 1727r. przy istniejącej wcześniej kaplicy, w której do dziś znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Główne wejście w trójdzielnej fasadzie ozdabia profilowany portal. Dach z więźbą trójstorczykową zwieńczony jest barokową wieżyczką na sygnaturkę (mały dzwon). Przed kościołem stoi modrzewiowa, gontem kryta brama i dwie dzwonnice o charakterze barokowym, z 1779r. Ciesielka jest oryginalna, a niektóre elementy pochodzą z pierwotnego, XIV-wiecznego kościoła. Mieści się tu dzwon z 1581r. Bramę ozdabiają rzeźbione w drewnie ornamenty.
Parafia w Krynkach została założona prawdopodobnie przez biskupa krakowskiego Bodzantę (od jego nazwiska pochodzi nazwa Bodzentyn) w 1353 roku. Już wtedy istniał tu modrzewiowy kościół. Obecna, barokowa świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiona została w 1727 roku. Pamiątką po pierwszym, kryneckim kościele jest odpust na św. Marcina.
Przez wieś Krynki przechodzi szlak turystyczny czerwony czerwony Szlak Milenijny ze Skarżyska-Kamiennej do Kałkowa, szlak rowerowy niebieski niebieski szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego i szlak rowerowy zielony zielony szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza.(wikipedia)
Polecany artykuł: