Ranny bociek uratowany przez świętokrzyskich policjantów

2020-07-30 11:24 DB
Bocian
Autor: pixabay.com

W czwartek 29 lipca jędrzejowscy mundurowi zostali wezwani do nietypowej interwencji, która dotyczyła rannego bociana. Skrzydlaty symbol szczęśliwej rodzinny szybko został odnaleziony przez mundurowych, a ostatecznie trafił do „ptasiego azylu”.

Ranny bocian a
Autor: Świętokrzyska Policja

Wczoraj rano dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w rejonie miejscowości Imielno znajduję się ranny bocian. W miejsce, gdzie ostatnio widziany był ptak skierowani zostali funkcjonariusze z jędrzejowskiej jednostki. Stróże prawa odnaleźli rannego ptaka i po zorganizowaniu mu wygodnego środka transportu, przekazali go właściwym służbom. Symbol polskich szczęśliwych rodzin trafił do „ptasiego azylu”, gdzie pod okiem specjalistów będzie dochodził do zdrowia - relacjonuje Michał Kwieciński, oficer prasowy KPP w Jędrzejowie.

Ranny bocian c
Autor: Świętokrzyska Policja
Ranny bocian b
Autor: Świętokrzyska Policja

Jak należy się zachować kiedy znajdziemy rannego ptaka?

Bociana powinien obejrzeć lekarz weterynarii, aby określić stopień obrażeń i zdecydować, czy ptak nadaje się do leczenia czy niestety konieczne będzie jego uśpienie. Podczas oględzin należy przykryć mu głowę szmatą w celu uspokojenia i zabezpieczenia ludzi przed dziobaniem. Jeśli istnieje możliwość przywrócenia mu zdrowia, należy przetransportować bociana do najbliższego azylu lub lecznicy mającej możliwość opieki nad dzikimi ptakami. Niestety takie ośrodki nie dysponują własnym transportem, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością samodzielnego dostarczenia skrzydlatego pacjenta. Bociany najlepiej przewozić w dużym kartonowym pudle, jednak przewożony ptak nie powinien móc w nim stanąć. Przy pakowaniu bociana należy być bardzo ostrożnym, bowiem zdenerwowany osobnik może starać się uderzać dziobem w oczy osób chcących mu pomóc. Chwytając bociana należy w pierwszej kolejności chwytać go za dziób - radzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Polskie bociany podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Bocianie siedliska można spotkać na terenach rolniczych, blisko dolin rzecznych i w pobliżu siedzib ludzkich.

Ranny bocian przy S5 koło Leszna uratowany

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.