Starachowiccy specjaliści  uratowali życie dwóm osobom

i

Autor: facebook.com/Szpital Starachowice Starachowiccy specjaliści uratowali życie dwóm osobom

Starachowiccy specjaliści uratowali życie dwóm osobom [ZDJĘCIA]

2022-06-24 17:59

Kolejne dwie osoby z ostrą chorobą wieńcową zostały uratowane dzięki starachowickim specjalistom. Kierownik Pracowni Hemodynamiki lek. Paweł Tomaszewski i dr n. med. Aleksander Stępień po raz pierwszy samodzielnie zastosowali litotrypsję wewnątrznaczyniową u dwojga pacjentów.

Starachowiccy specjaliści uratowali życie dwóm osobom

Zarówno kobieta, jak i mężczyzna ze względu na swój stan zdrowia nie kwalifikowali się do żadnego innego leczenia. Litotrypsja była dla nich ostatnią deską ratunku. Zabiegi były bardzo ciężkie, ale zakończyły się pełnym sukcesem.

Starachowiccy specjaliści  uratowali życie dwóm osobom

i

Autor: facebook.com/Szpital Starachowice

Zastosowana przez starachowicki zespół hemodynamistów metoda litotrypsji wewnątrznaczyniowej polega na rozbiciu zwapniałej blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej przy wykorzystaniu ultradźwięków. W Polsce na przestrzeni ostatnich 3 lat ten zabieg wykonano jedynie 700 razy. Jeden z pierwszych pacjentów był zaopatrywany w Pracowni Hemodynamiki Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w 2019 roku. Dziś litotrypsję wewnątrznaczyniową starachowicki zespół wykonuje samodzielnie - czytamy na fanpage starachowickiego szpitala.

Starachowiccy specjaliści  uratowali życie dwóm osobom

i

Autor: facebook.com/Szpital Starachowice

Zabieg polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową lub promieniową balonu angioplastycznego rozszerzającego tętnicę, a następnie protezy naczyniowej (stentu) z umieszczonymi emiterami fal dźwiękowych i emisji ultradźwięków, które rozkruszają nawet skrajnie zwapnione blaszki miażdżycowe - informuje PZOZ.

Litotrypsja wewnątrznaczyniowa jest kosztownym zabiegiem i tylko częściowo refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy