Niesamowite zjawisko na niebie! "To nie Skandynawia, ani Rosja tylko Starachowice o poranku" [ZDJĘCIA]

2021-12-17 7:21

Wyjątkowe zjawisko pojawiło się na niebie nad Starachowicami. Czym jest? To słupy świetlne! Ich fotografie wykonała mieszkanka Starachowic, Jagoda Barszcz. Co to są słupy świetlne i jak powstają? Mamy odpowiedź na to pytanie!

Co to jest słup świetlny?

Słup świetlny to zjawisko optyczne w atmosferze przyjmujące postać kolumny świetlnej. Powstaje w wyniku odbicia światła nisko położonego słońca lub innego źródła światła od poziomych powierzchni uporządkowanych poziomo swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu. Jeśli powstanie to najłatwiej jest go zaobserwować tuż przed wschodem słońca lub tuż po jego zachodzie. Przybiera wtedy formę świetlnej kolumny, na ogół zabarwionej czerwonawo, przemieszczającej się wraz z ruchem słońca pod horyzontem.

Słupy świetlne w Starachowicach

Niesamowite zdjęcia słupów świetlnych wykonała dziś o poranku, o godzinie 6:30 mieszkanka Starachowic, Jagoda Barszcz.

Zdjęcie wykonałam na parkingu firmy Gerda na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice - powiedziała nam Jagoda Barszcz, autorka fotografii. - O poranku, dziś w Starachowicach było bardzo zimno - 7,5 °C - dodaje Jagoda.

A fotografia Jagody wywołała zachwyt na fanpage "Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser".

WOW! Nie... to nie Skandynawia ani Rosja. To Starachowice w województwie świętokrzyskim z minionej nocy, gdzie w warunkach ujemnej temperatury powietrza (-7,5 °C) i przede wszystkim zalegania mgły lodowej z dużą ilością kryształków lodu w dolnych partiach troposfery, doszło do powstania fantastycznych słupów świetlnych - czytamy na fanpage Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser.

Kiedy powstaje słup słoneczny?

Słońce powinno się znajdować tuż pod horyzontem lub lekko powyżej. Jednak w sytuacji, gdy słońce jest ponad horyzontem, potrzeba dodatkowej zasłony, np. w postaci drzew – po to, aby obserwator nie był oślepiany i mógł spokojnie podziwiać to zjawisko. Czyli największe szanse na dostrzeżenie słupa słonecznego mamy podczas wschodów i zachodów słońca. Przy czym w terenie górskim zazwyczaj mamy ograniczony widnokrąg, przez co w górach słońce może pojawiać się na linii widnokręgu po wschodzie i znikać przed zachodem. Zatem słup świetlny może powstawać również w ciągu dnia.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Wiosna czy zima? Warszawa zasypana śniegiem

Jak dobrze znasz świąteczne hity? Prawdziwy fan musi zdobyć 15/15!

Pytanie 1 z 15
Dokończ utwór: Cały świat się nagle zmienia