Jezioro

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

ZDJĘCIA

Świętokrzyskie. MAGIA! Jezioro Elżbiety. Znacie?

2024-06-30 8:06

Jezioro Elżbiety jest malowniczo położone w lesie koło wsi Czartoszowy w gminie Łopuszno (woj. świętokrzyskie). Stanowi największe jezioro Pojezierza Świętokrzyskiego, które kilkanaście lat temu odkryli naukowcy ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej prof. Bartłomiej Jaśkowski i dr Robert Sołtysik. Nas zachwyciło! Zobaczcie koniecznie!

Największe jezioro Pojezierza Świętokrzyskiego

Nazwa jeziora pochodzi od Elżbiety, córki Adolfa Freya, który do 1934 roku był właścicielem majątku ziemskiego w Czartoszowach. Obecnie jezioro należy do spadkobierców, ale dostęp do niego nie jest zamknięty. Najłatwiej dotrzeć tam od drogi Łopuszno - Małogoszcz, skręcając w leśną dróżkę na wschód w Michalej Górze.

Na powierzchni wody jeziora rosną nenufary (właściwa nazwa: grzybienie białe, nazywane też liliami wodnymi). Trzcina, tatarak i pałka szerokolistna tworzą przy brzegach szuwary, w których nie brak ptactwa wodnego. W samym jeziorze żyje kilka gatunków ryb, a na drzewach wokół widać ślady działalności bobrów - czytamy na fanpage świętokrzyskie.pro (oficjalny fanpage województwa świętokrzyskiego).

Świętokrzyskie. Jezioro Elżbiety

To pełne uroku miejsce jest często odwiedzane przez spacerowiczów. Najlepiej wybrać się tam o wschodzie lub zachodzie słońca, ponieważ wtedy są najpiękniejsze widoki.

źrodło. swietokrzyskie pro

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.