Opieńki w Świętokrzyskiem

i

Autor: Arkadiusz Mączka

grzyby 2024

W świętokrzyskich lasach wciąż można spotkać grzybiarzy. Opieńkę znajdziecie nawet w grudniu

2024-11-05 7:38

W świętokrzyskich lasach wciąż można natknąć się na grzybiarzy. I choć zbiór borowika szlachetnego już pomału dobiega końca, to wytrawni grzybiarze wciąż wracają z pełnymi koszami. Jakie grzyby można zbierać w listopadzie? Okazuje się, że jednym z najbardziej popularnych jest opieńka miodowa. I tu ciekawostka ... można ją spotkać nawet w grudniu.

Grzyb Opieńka. Największy żyjący organizm na Ziemi

Opieńka świetnie nadają się do smażenia na maśle i na marynatę. Występują nawet do grudnia. Opieńka jest największym żyjącym organizmem na Ziemi. Zasięg występowania grzybni opieńki ciemnej stwierdzony na podstawie zdjęcia satelitarnego w Blue Mountains w Oregonie wykazały, że zamieranie drzew powodowane przez tego grzyba występuje na powierzchni 900 ha (obszar ok. 1 220 boisk piłkarskich). Analizy genetyczne grzybni wykazały, że jest to jeden gigantyczny osobnik!

Świętokrzyskie. Gdzie na opieńki?

Ten popularny grzyb występuje we wszystkich lasach w regionie świętokrzyskim. Mamy aż 5 gatunków opieniek (północna, maczugowata, żółtotrzonowa, miodowa, ciemna). Naukowcy połączyli je w jedną grupę biologiczną o nazwie opieńka miodowa

Szukajcie jej w lasach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a więc w lasach w okolicach Starachowic, Daleszyc, Pińczowa, Skarżyska czy Suchedniowa.

Jak wygląda opieńka miodowa? Zdjęcia

Gdzie rośnie opieńka miodowa?

Gdy pogoda sprzyja, rośnie wszędzie, nie tylko na pniakach, ale i wyżej na pniach drzew, a także wśród opadłych liści - czytamy na fanpage Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Niestety jej masowe występowanie nie cieszy leśników. Ten dość smaczny grzyb powoduje choroby drzew i zamieranie drzewostanów.

Ciekawostki o opieńce miodowej

  • Zbierając opieńki pomagamy w ograniczaniu choroby lasu
  • Opieńka rozmnaża się także przez tzw. ryzomorfy, czyli sznury grzybni, które zarażają drzewa
  • Mogą mieć nawet 25 metrów długości!

źródło. Regionalna  Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Daleszyce

QUIZ. Świętokrzyskie. W jakim powiecie znajduje się ta miejscowość?

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się miejscowość Opatowiec?
Grzyby-zombie, psychodeliki i... maślaki. Dlaczego świat grzybów jest tak fascynujący? Marta Wrzosek
Mykologia to dział nauki zajmujący się grzybami. A jest co badać, bo grzyby znajdziemy nie tylko w lesie i na talerzu: pleśnie mogą stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie, psylocybina bywa wykorzystywana do leczenia traum a kordycepsy (czyli grzyby-zombie) wdarły się do popkulturze dzięki "The Last of Us". W tym odcinku pytamy więc gdzie najlepiej wybrać się na grzybobranie? Czy dzięki grzybom halucynogennym ludzie nauczyli się komunikować? Czy grzyby znane z "The Last of Us" mogą zaatakować człowieka? O tym rozmawiamy z profesor Martą Wrzosek z Ogrodu Botanicznego UW, rzeczniczką Polskiego Stowarzyszenia Mykologicznego.
Nie ma głupich pytań