Brama piekielna wraz z widocznym oznaczeniem szlaków turystycznych

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub T. Jankiewicz, Creative Commons Brama piekielna wraz z widocznym oznaczeniem szlaków turystycznych

Z cyklu z Anetą M zwiedzamy świętokrzyskie: Skarżysko-Kamienna, Końskie [ZDJECIA,AUDIO]

2020-11-15 11:46

Naszych wycieczek po najbliższej okolicy ciąg dalszy. Dziś Aneta Marciniak, przewodnik świętokrzyski zabierze nas do Skarżyska-Kamiennej i Końskich. Dowiemy się o związkach Leopolda Staffa ze Skarżyskiem, odpowiemy na pytanie dlaczego Końskie zwane jest również Banditenstadt i poznamy związki tego miasta z... Egiptem. Odwiedzimy też rezerwaty przyrody, Piekło Dalejowskie czy Gagaty Sołtykowskie.

Naszą wycieczkę zaczynamy od Skarżyska-Kamiennej, miasta które mieszkańcom świętokrzyskiego kojarzy się przede wszystkim z koleją. W 1884 roku przeprowadzono przez teren miejscowości kolej, od której wkrótce poprowadzono rozgałęzienia, co spowodowało powstanie węzła kolejowego. Dla naszego przewodnika Anety Marciniak Skarżysko-Kamienna łączy się z innym skojarzeniem.

Dla mnie to miasto od momentu kiedy poznałam historię łączy się nieodzownie z Leopoldem Staffem. I dla "Poldka" jak ładnie się o nim mawia warto odwiedzić miejsce z którym był związany dobre kilka lat. Pośrednio jest to też związek ze Starachowicami. Zanim Leopold Staff trafił do Skarżyska, zatrzymał się wraz z małżonką w Starachowicach.

Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o związkach Leopolda Staffa ze Starachowicami
Lokomotywa Pt47 na dworcu kolejowym w Skarżysku-Kamiennej

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub Hałun, Creative Commons Lokomotywa Pt47 na dworcu kolejowym w Skarżysku-Kamiennej

Leopold Staff będzie zachwycony ciszą, będzie zachwycony spokojem, będzie zachwycony tymi nadrzecznymi krajobrazami, tutaj powstanie też tomik wierszy Staffa "Wiklina". "Poldek" bardzo ładnie pisał o Skarżysku w liście do Tadeusza Różewicza nazywając miasto "rekonwalescentopolem". Tutaj znajdował się piękny park przykościelny w którym ponoć "Poldkowi" najlepiej się pisało.

Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o związkach Leopolda Staffa ze Skarżyskiem

Ławeczkę, świerk i pomnik Leopolda Staffa znajdziemy w okolicach kościoła przy ulicy Legionów do dziś. Leopold Staff zmarł 31 maja 1957 w Skarżysku-Kamiennej.

Skarżysko-Kamienna to też Muzeum im. Orła Białego. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce i Europie.

To świetne miejsce nie tylko dla miłośników militariów, muzeum polecam również dla rodzin z dziećmi. Lokalni muzealnicy świetnie dopasowują ofertę dla najmłodszych.

Muzeum im Orła Białego Kuter torpedowy proj. 664 ORP „Odważny”

i

Autor: Wikimedia Commons/Marcin Witkowski, Creative Commons Muzeum im Orła Białego Kuter torpedowy proj. 664 ORP „Odważny”

W powiecie skarżyskim i w drodze do Końskich wybraliśmy jeszcze dwa miejsca, które polecamy planując wycieczkę na weekend - to Piekło Dalejowskie i Brama Piekielna. Skałki Piekło Dalejowskie to pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie rezerwatu Dalejów, w obrębie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Skałki Piekło Dalejowskie

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub T. Jankiewicz, Creative Commons Skałki Piekło Dalejowskie
Brama piekielna wraz z widocznym oznaczeniem szlaków turystycznych

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub T. Jankiewicz, Creative Commons Brama piekielna wraz z widocznym oznaczeniem szlaków turystycznych
Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o Skałkach Dalejowskich i Bramie Piekielnej

W drodze do Końskich odwiedzamy jeszcze jeden rezerwat to Gagaty Sołtykowskie, rezerwat przyrody nieożywionej w gminie Stąporków, w powiecie koneckim. Do 1977 roku wydobywano na terenie rezerwatu glinę ceramiczną. Pozostało po tym wyrobisko z odsłonięciami dolnojurajskich iłów i mułków poprzetykanych warstwami piaskowca. Można tam znaleźć jeszcze teraz gagaty (odmianę węgla brunatnego używaną w jubilerstwie) oraz różnorodne formy syderytów. 

Rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie

i

Autor: Wikimedia Commons/Marek K. Misztal, Creative Commons Rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie

Na koniec naszej wycieczki jeszcze Końskie przez Niemców nazwane Banditenstadt. Nazwę taka zawdzięcza waleczności partyzanckiego oddziału Waldemara Szwieca "Robota".

Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o Końskich zwanych przez Niemców- Banditenstadt

Końskie mają też związek z Egiptem, zawdzięczają go rodowi Małachowskich. Jan Małachowski stawia zespół pałacowo-ogrodowy, a jego wnuk Stanisław Małachowski jest pomysłodawcą budowy Oranżerii Egipskiej przez mieszkańców zwaną "egipcjanką" mieściła się w niej kiedyś kawiarnia „Egipcjanka”.

Oranżeria Egipska w Końskich

i

Autor: Aneta Marciniak, Archiwum prywatne Oranżeria Egipska w Końskich
Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o Oranżerii Egipskiej w Końskich
Egipskie faraony w Końskich

i

Autor: Aneta Marciniak, Archiwum prywatne Egipskie faraony w Końskich
Ozdoby oranżerii w Końskich

i

Autor: Aneta Marciniak, Archiwum prywatne Ozdoby oranżerii w Końskich

Zachęcamy do wycieczek do Skarżyska-Kamiennej i Końskich, a także lokalnych rezerwatów przyrody. Już za tydzień celem naszej podróży będzie Nowa Słupia. Dowiemy się kto nocą tańczy wokół postaci Emeryka i czy to na pewno Emeryk.

Fryzury damskie 2020 dla półdługich włosów. REWELACJA. To jest MODNE