Brama piekielna wraz z widocznym oznaczeniem szlaków turystycznych

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub T. Jankiewicz Brama piekielna wraz z widocznym oznaczeniem szlaków turystycznych

Z cyklu z Anetą M zwiedzamy świętokrzyskie: Skarżysko-Kamienna, Końskie [ZDJECIA,AUDIO]

2020-11-15 11:46

Naszych wycieczek po najbliższej okolicy ciąg dalszy. Dziś Aneta Marciniak, przewodnik świętokrzyski zabierze nas do Skarżyska-Kamiennej i Końskich. Dowiemy się o związkach Leopolda Staffa ze Skarżyskiem, odpowiemy na pytanie dlaczego Końskie zwane jest również Banditenstadt i poznamy związki tego miasta z... Egiptem. Odwiedzimy też rezerwaty przyrody, Piekło Dalejowskie czy Gagaty Sołtykowskie.

Naszą wycieczkę zaczynamy od Skarżyska-Kamiennej, miasta które mieszkańcom świętokrzyskiego kojarzy się przede wszystkim z koleją. W 1884 roku przeprowadzono przez teren miejscowości kolej, od której wkrótce poprowadzono rozgałęzienia, co spowodowało powstanie węzła kolejowego. Dla naszego przewodnika Anety Marciniak Skarżysko-Kamienna łączy się z innym skojarzeniem.

Dla mnie to miasto od momentu kiedy poznałam historię łączy się nieodzownie z Leopoldem Staffem. I dla "Poldka" jak ładnie się o nim mawia warto odwiedzić miejsce z którym był związany dobre kilka lat. Pośrednio jest to też związek ze Starachowicami. Zanim Leopold Staff trafił do Skarżyska, zatrzymał się wraz z małżonką w Starachowicach.

Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o związkach Leopolda Staffa ze Starachowicami
Lokomotywa Pt47 na dworcu kolejowym w Skarżysku-Kamiennej

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub Hałun Lokomotywa Pt47 na dworcu kolejowym w Skarżysku-Kamiennej

Leopold Staff będzie zachwycony ciszą, będzie zachwycony spokojem, będzie zachwycony tymi nadrzecznymi krajobrazami, tutaj powstanie też tomik wierszy Staffa "Wiklina". "Poldek" bardzo ładnie pisał o Skarżysku w liście do Tadeusza Różewicza nazywając miasto "rekonwalescentopolem". Tutaj znajdował się piękny park przykościelny w którym ponoć "Poldkowi" najlepiej się pisało.

Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o związkach Leopolda Staffa ze Skarżyskiem

Ławeczkę, świerk i pomnik Leopolda Staffa znajdziemy w okolicach kościoła przy ulicy Legionów do dziś. Leopold Staff zmarł 31 maja 1957 w Skarżysku-Kamiennej.

Skarżysko-Kamienna to też Muzeum im. Orła Białego. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce i Europie.

To świetne miejsce nie tylko dla miłośników militariów, muzeum polecam również dla rodzin z dziećmi. Lokalni muzealnicy świetnie dopasowują ofertę dla najmłodszych.

Muzeum im Orła Białego Kuter torpedowy proj. 664 ORP „Odważny”

i

Autor: Wikimedia Commons/Marcin Witkowski Muzeum im Orła Białego Kuter torpedowy proj. 664 ORP „Odważny”

W powiecie skarżyskim i w drodze do Końskich wybraliśmy jeszcze dwa miejsca, które polecamy planując wycieczkę na weekend - to Piekło Dalejowskie i Brama Piekielna. Skałki Piekło Dalejowskie to pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie rezerwatu Dalejów, w obrębie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Skałki Piekło Dalejowskie

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub T. Jankiewicz Skałki Piekło Dalejowskie
Brama piekielna wraz z widocznym oznaczeniem szlaków turystycznych

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub T. Jankiewicz Brama piekielna wraz z widocznym oznaczeniem szlaków turystycznych
Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o Skałkach Dalejowskich i Bramie Piekielnej

W drodze do Końskich odwiedzamy jeszcze jeden rezerwat to Gagaty Sołtykowskie, rezerwat przyrody nieożywionej w gminie Stąporków, w powiecie koneckim. Do 1977 roku wydobywano na terenie rezerwatu glinę ceramiczną. Pozostało po tym wyrobisko z odsłonięciami dolnojurajskich iłów i mułków poprzetykanych warstwami piaskowca. Można tam znaleźć jeszcze teraz gagaty (odmianę węgla brunatnego używaną w jubilerstwie) oraz różnorodne formy syderytów. 

Rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie

i

Autor: Wikimedia Commons/Marek K. Misztal Rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie

Na koniec naszej wycieczki jeszcze Końskie przez Niemców nazwane Banditenstadt. Nazwę taka zawdzięcza waleczności partyzanckiego oddziału Waldemara Szwieca "Robota".

Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o Końskich zwanych przez Niemców- Banditenstadt

Końskie mają też związek z Egiptem, zawdzięczają go rodowi Małachowskich. Jan Małachowski stawia zespół pałacowo-ogrodowy, a jego wnuk Stanisław Małachowski jest pomysłodawcą budowy Oranżerii Egipskiej przez mieszkańców zwaną "egipcjanką" mieściła się w niej kiedyś kawiarnia „Egipcjanka”.

Oranżeria Egipska w Końskich

i

Autor: Aneta Marciniak Oranżeria Egipska w Końskich
Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski o Oranżerii Egipskiej w Końskich
Egipskie faraony w Końskich

i

Autor: Aneta Marciniak Egipskie faraony w Końskich
Ozdoby oranżerii w Końskich

i

Autor: Aneta Marciniak Ozdoby oranżerii w Końskich

Zachęcamy do wycieczek do Skarżyska-Kamiennej i Końskich, a także lokalnych rezerwatów przyrody. Już za tydzień celem naszej podróży będzie Nowa Słupia. Dowiemy się kto nocą tańczy wokół postaci Emeryka i czy to na pewno Emeryk.

Fryzury damskie 2020 dla półdługich włosów. REWELACJA. To jest MODNE