Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” obchodzą w tym roku 70-lecie działalności

i

Autor: ZGM "Zębiec" Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” obchodzą w tym roku 70-lecie działalności

Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec”

Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” obchodzą w tym roku 70-lecie działalności

2024-07-06 13:31

Rok 2024 to rok jubileuszu 70-lecia Zakładów Górniczo-Metalowych „Zębiec” w Zębcu S.A. Ta rocznica to dobra okazja do spojrzenia na historię lokalnej firmy, która dostarcza produkty dla różnych branż przemysłu. Spółka od siedmiu dekad towarzyszy mieszkańcom okolicy.

Jubileusz Zakładów Górniczo-Metalowych „Zębiec” w Zębcu

Obecnie w zakładzie pracuje ponad 260 osób, jednak kiedyś Zębiec był jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniając ponad 2000 osób. Największe zatrudnienie w firmie przypada na lata 70. i 80. – 2790 pracowników w roku 1978.

W zakładach pracowały całe rodziny i pracują pokolenia. Do dziś przyjmując nowego pracownika często okazuje się, że w wśród bliskich jedna, a nawet kilka osób była lub jest dalej zatrudniona w Zębcu – mówi Robert Tkaczuk, prezes zarządu ZGM Zębiec S.A.

70.lecie ZGM Zębiec w tym roku

Historia Zębca S.A. zaczyna się w 1954 roku, jednak jego korzenie sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to w Pasie Tychowskim prowadzono eksploatację rudy żelaza. Na inwestycję, której koszt obliczono na ponad 1 miliard 400 milionów ówczesnych złotych, składały się: kopalnia odkrywkowa rudy żelaza, zakłady wzbogacania z płuczką, trzema piecami żelgrudowymi i separacją elektromagnetyczną, czy zbiornik wodny w Brodach Iłżeckich, umożliwiający pobór wody dla Zakładów.

Firma przez cały czas istnienia przekształcała się dostosowując ofertę do aktualnych potrzeb rynku – mówi prezes zarządu ZGM Zębiec S.A. - Początkowo koncentrowano się na eksploatacji piasków żelazistych, następnie zajęto się produkcją żelgrudy i produktów dla hutnictwa i odlewnictwa.

Od samego początku produkcji żelgrudy wyniki ekonomiczne były niekorzystne, co spowodowało zmiany profilu produkcji. Zadanie to było trudne, bo zdecydowana większość infrastruktury nie byłaby przydatna przy innych realizacjach. A jednak zakład przeznaczony do likwidacji zaczął przynosić zysk i wszedł na rynek odlewniczy oraz metalowy. Z czasem wartość wyrobów pochodzących z wydobycia stawała się mniejsza, ustępując rosnącej produkcji wyrobów metalowych – kotłów c.o., sit, sprężyn. Na początku lat 90. kryzys, który ogarnął całą gospodarkę, dotknął również ZGM „Zębiec”. Dzięki różnorodności prowadzonej produkcji i zmianom jakie przeszedł zakład, nie doszło do jego upadłości.

Aktualna oferta ZGM Zębiec S.A. jest podzielona na trzy główne filary: minerały, ekologiczne kotły i wyroby metalowe. Wyodrębniono również dwie marki Zębiec i Zębiec Minerals – mówi Robert Tkaczuk. – Obecnie wiodącą branżą jest produkcja minerałów, także po 70 latach historia zatoczyła koło.

Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” obchodzą w tym roku 70-lecie działalności

i

Autor: ZGM Zębiec Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” obchodzą w tym roku 70-lecie działalności

Jubileusz to nie tylko okazja do refleksji nad przeszłością, ale również do spojrzenia w przyszłość. Jak podkreśla prezes zarządu, firma jest gotowa na nowe wyzwania.

Kluczem do dalszego sukcesu jest kontynuowanie tradycji i otwarcie się na nowe możliwości – mówi Robert Tkaczuk. - Świętowanie 70-lecia to również dobry moment, żeby podziękować klientom, pracownikom, partnerom biznesowym i społeczności lokalnej za wsparcie przez wszystkie te lata.

W związku z jubileuszem 70-lecia Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” w Zębcu Spółka Akcyjna organizują piknik rodzinny, który odbędzie się 7 września na boisku sportowym w Brodach, na który serdecznie zapraszają nie tylko pracowników i emerytów, ale także lokalną społeczność.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messengerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Starachowice w liczbach. Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 12
Ile wynosi powierzchnia Starachowic?

Źródło: ZGM Zębiec

Listen on Spreaker.