Jodła1

i

Autor: pixabay.com Jodła pod szczególnym nadzorem leśników

Złodzieje stroiszu na celowniku świętokrzyskich leśników. Jodła pod szczególnym nadzorem

2020-10-28 11:00

Tradycyjnie przed okresem Wszystkich Świętych pełne ręce roboty mają pracownicy Straży Leśnej. Wiąże się to z nasilonymi kradzieżami stroiszu. Duża część oferowanych na rynku gałązek jodłowych pozyskiwana jest nielegalnie. Niszczone są również inne rośliny, w tym chronione mchy, z których również wykonywane są ozdobne kompozycje na groby. Leśnicy apelują o świadome kupowanie wieńców i wiązanek, tak by nie przyczyniać się do szkód w lasach.

Udział jodły na terenie nadleśnictw położonych w Puszczy Świętokrzyskiej przekracza 26% i w dużej mierze odnawia się ona naturalnie. Niestety tu szkody wyrządzane co roku przez złodziei stroiszu są bardzo częste.

Przeciwdziałając szkodom w okresie przed Wszystkimi Świętymi oraz przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy, w szczególności straż leśna prowadzą całodobowe patrole w okolicach narażonych na kradzieże. W tym okresie intensywna jest też współpraca z jednostkami policji, straży miejskiej, straży łowieckiej i inspekcją transportu drogowego. Organizowane są wspólne akcje i patrole, w tym skierowane głównie na kontrolę punktów sprzedaży stroiszu pod kątem posiadania dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia oferowanego towaru. Straż Leśna stwierdza corocznie kilkadziesiąt przypadków nielegalnego pozyskiwania gałązek. Strażnicy dla wykrycia sprawców niszczenia odnowień jodłowych posługują się również kamerami. Przestępcy ujęci na gorącym uczynku muszą się liczyć z karami. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł, sprawy często są także kierowane do sądu - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Jodła2

i

Autor: Paweł Kosin, Nadleśnictwo Daleszyce Jodły z obłamanymi gałązkami

Kupując wiązankę na grób swoich bliskich, warto zapytać o pochodzenie gałązek, z których została zrobiona. Uczciwy sprzedawca nabywając stroisz otrzymuje w nadleśnictwie odpowiedni dokument potwierdzający legalność zakupu.

W analogicznym okresie poprzedniego roku na terenie RDLP w Radomiu strażnicy stwierdzili 5 przypadków nielegalnego pozyskania stroiszu, skontrolowali 115 pojazdów i 105 osób. Prowadząc działania związane z akcją odnaleziono również 13 wnyków oraz został stwierdzony 1 przypadek kłusownictwa, 9 przypadków kradzieży drewna, 1 zaśmiecania lasu i 1 kradzieży mienia. Nałożono 10 mandatów na łączną kwotę 1950 zł i zastosowano 56 pouczeń. Wszczęto 14 postępowań wyjaśniających - dodaje RDLP w Radomiu.

Dekoracja na Wszystkich Świętych. Co zamiast wiązanki?
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?