Dokładnie 14 lat po wielkiej powodzi z 2010 roku wraca kładka nad Kamienną

i

Autor: Bartosz Manicz Dokładnie 14 lat po wielkiej powodzi z 2010 roku wraca kładka nad Kamienną

Kładka nad Kamienną Starachowice

Dokładnie 14 lat po wielkiej powodzi z 2010 roku wraca kładka nad Kamienną

2024-05-27 8:45

Kładka nad rzeką Kamienną łącząca osiedle Orłowo z groblą na zbiorniku Pasternik, z której chętnie korzystali mieszkańcy m.in. skracając sobie drogę, została zniszczona przez powódź w 2010 roku. O jej odbudowę mieszkańcy zabiegali od wielu lat.

Wraca kładka dla pieszych nad Kamienną w Starachowicach

Prowizoryczna przeprawa służyła mieszkańcom przez wiele lat. Kładkę zniszczyła powódź w 2010 roku. Powódź ta była jedną z największych w Polsce. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle była największa od 160 lat. Duża woda poważnie uszkodziła kładkę na Kamiennej, w rejonie starachowickiego stawu oraz w dwóch miejscach przerwała groblę między stawami retencyjnym i rekreacyjnym.

Kładka nad Kamienną 2024

Dzięki odbudowie kładki nad rzeką Kamienną - po ponad 14 latach - można iść na spacer dookoła. Wchodząc groblą, dojść do przeprawy przez mostek i wyjść nową oświetlona promenadą w okolicy przejazdu kolejowego w ulicy Radomskiej. Cała rewitalizacja terenu obejmuje budowę ścieżki rowerowej, ciągu pieszo-rowerowego, promenady reprezentacyjnej, pomostów, podestów, placu zabaw, ławek, stojaków rowerowych, koszy na śmieci, altany, oświetlenia i zieleni - to elementy zagospodarowania północnej linii brzegowej, czyli zielonych terenów między linią kolejową, a rzeką Kamienną.

Zagospodarowanie północnej linii brzegowej zalewu Pasternik realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”, a jego finansowanie przewidziane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (Działanie 6.5 „Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich” Oś 6 „Rozwój miast”). Druga część tego postępowania dotyczy budowy tarasu widokowego przy zalewie Pasternik.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny