Dzieci do szkół, nowy rok szkolny za pasem. Jak będzie w Starachowicach?

2020-08-10 11:19 BM
Szkoła podstawowa w Starachowicach
Autor: UM Starachowice Szkoła podstawowa w Starachowicach

Nowy rok szkolny: uczniowie mają wrócić do szkoły od 1 września, a o nauce zdalnej będzie decydował dyrektor szkoły. MEN podało wstępne wytyczne dotyczące powrotu do szkoły w czasie epidemii. Jak do nowego roku szkolnego przygotowane są Starachowice? Na ten temat rozmawialiśmy z prezydentem Markiem Materkiem.

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji ma być opublikowane w połowie miesiąca, ministerstwo wydało natomiast szereg rekomendacji dotyczących powrotu do szkoły w roku szkolnym 2020/21. Najwięcej do powiedzenia o nauce w każdej szkole, czy przedszkolu będą mieli dyrektorzy placówek, którzy będą decydowali o sposobie nauczania i zasadach obowiązujących na terenie obiektów.

Już sam rok szkolny rozpocznie się inaczej, zamiast takich apeli, które zawsze mieliśmy na inaugurację roku szkolnego, będą spotkania w klasach, to będą spotkania organizacyjne w mniejszych grupach. W szkole będzie musiało znajdować się pomieszczenie w którym będzie można odizolować ucznia w momencie, kiedy nauczyciel zaobserwuje u niego  duszności czy podwyższoną temperaturę - powiedział nam prezydent Marek Materek.

Dariusz Piontkowski minister edukacji na  konferencji  zapowiedział, że dyrektorzy mają promować dojazdy uczniów do szkoły rowerem - albo spacerem.

Ciężko będzie spełnić wszystkie te wymagania, które rekomenduje Ministerstwo Edukacji. Ta rekomendacja może spowodować dalsze straty finansowe dla starachowickiej komunikacji miejskiej. Dalej co z maseczkami, rekomendacja jest taka, że nie przewidujemy konieczności używania maseczek i przyłbic, ale oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał je nosić, nie będziemy mieć nic przeciwko - mówi prezydent Materek.

Wszystkie zasady obowiązujące w starachowickich szkołach podstawowych i przedszkolach ogłosimy po opublikowaniu ministerialnego rozporządzenia na ten temat. Powinno to nastąpić w przyszłym tygodniu dodał prezydent Materek.

Z innych ważnych zasad, które zaczną obowiązywać we wrześniu warto wymienić jeszcze kilka :

  • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  • Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  • Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  • Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  • Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
  • W miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku)  unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia
  • Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą