Filmik starachowickiej Straży Miejskiej ma 360 tys odsłon na YT

2020-02-12 12:41 BM
Rozpalaj od góry, zlikwidujesz czarne chmury
Autor: Małgorzata Zatorska -UM Starachowice Ekologiczne palenie w piecach

"Rozpalaj od góry, zlikwidujesz czarne chmury" film przygotowany przez starachowicką Straż Miejską ma ponad 360 tys odsłon na YT. Do starachowickich strażników zgłaszają się instytucje z całej Polski z prośbą o przeprowadzenie pokazu. (VIDEO)

To nie stary piec lecz fatalna technika palenia w nim, powoduje, że wyrzucasz kominem niespalony opał! Większość z nas, zna tylko jeden powszechnie stosowany sposób palenia - rozpalanie od dołu. Rozpalasz nieduże ognisko, po czym na wierzch dorzucasz kolejne porcje opału. Po każdym takim dołożeniu powstaje mnóstwo gęstego, czarnego, duszącego dymu i sadzy, tym więcej im większą porcję dorzucisz naraz. Oczywiście, najwygodniej jest napchać tyle, ile się zmieści a potem przydusić dopływ powietrza, żeby dłużej się tliło. Czy wiesz że opał „idzie jak woda”, bo co najmniej 1/3 paliwa przy tym sposobie palenia trafia do komina!

Starachowiccy Strażnicy Miejscy już w najbliższą niedzielę zapraszają na otwarty pokaz rozpalania od góry, połączony z prelekcją dotyczącą korzyści płynących z takiego sposobu palenia w przydomowym piecu. Pokaz odbędzie się na osiedlu Michałów- mówi Waldemar Jakubowski komendant Straży Miejskiej.

Rozpalaj od góry, zlikwidujesz czarne chmury

Rozpalanie od góry, to przeniesienie warstwy żaru z dołu na górę paleniska. Budowa kotła nie zmienia się, powietrze nadal płynie spod rusztu ku górze. Żar pomału schodzi ku dołowi, a dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału, musi przejść przez żar, gdzie ulega praktycznie całkowitemu spalaniu. Do komina lecą niemal przezroczyste spaliny, a w miejsce dymu powstaje więcej ciepła. Zapraszamy do obejrzenie hitowej produkcji Straży Miejskiej ze Starachowic.