Gdzie żyje się najlepiej w Świętokrzyskiem?

i

Autor: UM Kielce Gdzie żyje się najlepiej w Świętokrzyskiem?

Ciekawostka

Gdzie żyje się najlepiej w Świętokrzyskiem? TOP 10 najlepszych gmin

2024-06-15 9:32

Serwis Samorządowy PAP opublikował wyniki gmin najlepszych do życia. Gminy zostały podzielone na: wielkość gminy, typ i podział na województwa. W poniższym artykule prezentujemy Wam dziesięć najlepszych do życia gmin w Świętokrzyskiem.

Najlepsze gminy do życia w Świętokrzyskiem

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej po raz kolejny opublikował ranking gmin najlepszych do życia. Zawiera on podział na wielkość gminy, typ, a także jest on przygotowany z podziałem na województwa. W tym także jest Świętokrzyskie. Wiemy, jak on wygląda!

Jak opracowywany jest ranking?

Ze względu na reprezentatywność zaproponowano, aby grupą, dla której odnoszony jest ranking była „typowa” polska rodzina i (niemal równocześnie) polskie gospodarstwo domowe, tj. rodzina nuklearna składająca się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mająca też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe - czytamy w opracowaniu rankingu PAP.

Zobaczcie TOP 10 Gmin Najlepszych do Życia w Świętokrzyskiem!

Sprawdziliśmy też jak wypadł w rankingu powiat starachowicki i miasto Starachowice. Cztery miejscowości znalazły się w pierwszej 50.

  • 26 miejsce zajęły Brody
  • 29 miejsce zajął Wąchock
  • 31 miejsce zajął Pawłów
  • 34 miejsce Mirzec

Miasto Starachowice nie znalazło się w pierwszej 50. rankingu Serwisu Samorządowego PAP"Gmina Dobra do Życia 2023".

Ranking Serwisu Samorządowego PAP"Gmina Dobra do Życia 2023"

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Umiesz rozpoznać rejestracje województwa świętokrzyskiego?

Pytanie 1 z 10
Jaką rejestrację ma powiat opatowski?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy