grzyby

i

Autor: facebook.com/ Świętokrzyscy grzybiarze

Grzyby Świętokrzyskie 2024

Grzyby w kwietniu? Pierwsze już pojawiły się w świętokrzyskich lasach

2024-04-16 7:11

Trudno w to uwierzyć, ale pierwsze grzyby już pojawiły się w świętokrzyskich lasach. Wytrawni grzybiarze znaleźli borowiki sosnowe i krasnoborowiki ceglastopore. Gdzie? Oczywiście nie zdradzają "miejscówek", podpowiadają jednak lokalizację. Ciekawi gdzie wybrać się na kwietniowe zbiory?

Grzyby w kwietniu? Te pojawiły się w świętokrzyskich lasach

W okolicach Stąporkowa 13 kwietnia pojawiły się pierwsze grzyby. Zaprawieni w "bojach" grzybiarze zebrali borowika sosnowego i krasnoborowika ceglastoporego.

Ruszyłyśmy z koleżanką z Kielc na zaproszenie kolegi z okolic Stąporkowa. U nas w okolicach Kielc na razie nic - opowiada Dorota Ortakci. Znalazłyśmy ceglastopore i borowika sosnowego. Ciekawa jestem jak Bronowice i Wykus bo bardzo lubimy odwiedzać starachowickie  lasy. Jak pogoda się nie popsuje, za dwa tygodnie powinno być dobrze - dodaje Dorota.

Starachowickie lasy. Pierwsze kwietniowe grzyby

Grzyby pojawiły się też w starachowickich lasach. Swoimi zbiorami dziś (14.04) pochwalił się nasz król lasów Darek Struszczak.

grzyby

i

Autor: facebook.com/ Samotny Wilk

Borowik sosnowy

Średnica 5–30 cm, kształt początkowo półkulisty, potem płaskołukowaty, na koniec rozpostarty. Powierzchnia delikatnie pilśniowata, zazwyczaj nierówna, garbkowata lub pomarszczona, matowa, w czasie deszczu lepka. Ma barwę czerwonobrązową, czasami z purpurowym lub fioletowym odcieniem.

Krasnoborowik ceglastopory

Średnica dochodzi do 20 cm, u młodych egzemplarzy półkolisty, do rozpostartego u starszych. Powierzchnia kapelusza początkowo jest sucha, zamszowa, później gładka i naga. Barwa ciemnobrązowa, czasem z ochrowymi plamkami.

Umiesz rozpoznać rejestracje województwa świętokrzyskiego?

Pytanie 1 z 10
Jaką rejestrację ma powiat opatowski?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy