checiny

i

Autor: Fotopolska.eu

ciekawostka

Jeden z najstarszych zamków w Świętokrzyskiem. Ma ponad 700 lat!

2024-07-19 11:51

Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. Pierwsze wzmianki źródłowe na temat zamku sięgają 1306 roku, kiedy to w dokumencie wystawionym przez Władysława Łokietka, zamek wraz z 11 wsiami miał zostać przekazany biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie.

Jeden z najstarszych zamków w Świętokrzyskiem. Ma ponad 700 lat!

Zamek w Chęcinach

Pierwsze wzmianki pojawiły się w 1306 roku, zawarte były w dokumencie potwierdzającym nadanie zamku przez Władysława Łokietka. Fundatorem zamku był najprawdopodobniej król Wacław II lub jego wierny stronnik biskup krakowski Jan Muskata. Zamek był obiektem o wysokiej randze, zwoływano w nim zjazdy możnowładców oraz rycerstwa. Niegdyś znajdował się w nim skarbiec koronny. Do dzisiejszych czasów zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta oraz fundamenty budynków mieszkalnych. W jednej z wież znajduje się punkt widokowy, przy ładnej pogodzie widać z niego wierzchołki Tatr!

Ciekawostki: Zamek Królewski w Chęcinach

  • miejsce zjazdów możnowładców (u podnóża zamku) w latach 1310, 1318, 1331, 1333
  • miejsce, gdzie przechowywano czasowo skarbiec koronny (po 1310 r.), a także skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej (1318 r.)
  • warownia obronna niezdobyta aż do 1607 r.
  • zamek, w którym przebywali władcy (Łokietek, Kazimierz Wielki, Jagiełło), a także ich żony i wdowy po nich (oprawa wdowia)
  • mury zamku mają wysokość około 9 metrów i 2 metry grubości.
  • ostatni mieszkaniec opuścił zamek w 1707 roku.
  • na zamku znajduje się studnia mająca ponad 100 metrów głębokości.
  • w latach 60-tych XX w. w okolicach zamku nakręcono film pt. „Pan Wołodyjowski", w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Najstarszy zamek w Świętokrzyskiem jest dostępny dla zwiedzających

Obecnie zamek w Chęcinach jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Potężne baszty dominują nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych.

W jednej z wież zamku w Chęcinach znajduje się punkt widokowy, przy ładnej pogodzie widać z niego wierzchołki Tatr!

źródło: swietokrzyskie pro, Zamek Królewski w Chęcinach - Gmina Chęciny, Wikipedia, Fotopolska

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy