Rezerwat Świnia Góra ma status rezerwatu ścisłego. Na ledwie kilkudziesięciu hektarach znajdziemy tu większość leśnych zbiorowisk roślinnych. Drzewostan tworzy kilkanaście gatunków drzew, ale prawdziwą osobliwością jest występowanie aż 350 gatunków roślin naczyniowych. Do samego rezerwatu wejść nie można, ale już samo jego obejście pozwala docenić niebywałą przyrodniczą wartość tego obszaru. Lasy Państwowe polecają piesze lub rowerowe eksplorowanie lasów suchedniowskich w celu dotarcia do rezerwatu.

i

i

i
Niedaleko ujścia rzeki Zwoleńki do Wisły znajduje się rezerwat przyrody Borowiec. Jest to znane miejsce występowania w regionie radomskim rzadkiego i chronionego gada – żółwia błotnego. Rezerwat i okolice to mozaika niedostępnych terenów nad silnie meandrującą rzeką (w większości obszar Natura 2000 Dolina Zwoleńki). Liczne są tu miejsca po wydobyciu torfu (wyglądają jak mniejsze lub większe stawy), zakola rzeki i mokre olszyny. Do tego szuwary, łąki, ale też wyżej położone suche, piaszczyste lasy i nieużytki – i takie powinny pozostać, gdyż żółwie błotne właśnie w piasku składają jaja.

i

i
Nadleśnictwo Zwoleń w samym rezerwacie Borowiec ma w zarządzie tylko niewielki teren, parę rozdrobnionych działek o łącznej pow. 7,5 ha (całkowita pow. rezerwatu to 57 ha). Udało się jednak tej zimy w ramach ogólnopolskiego „Kompleksowego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych prze PGL LP” wykonać odsłonięcie jednej z torfianek tak by lepiej doświetlić miejsca bytowania żółwi. Teraz mogą się spokojnie wygrzewać na kępach turzyc.
Właśnie tak najłatwiej zaobserwować żółwie, gdyż jako zwierzęta zmiennocieplne potrzebują słońca. Jeśli będziecie ostrożni to możecie je spotkać patrząc z mostku przy młynie w miejscowości Borowiec.

i
Zachęcamy do pieszych, rowerowych wędrówek. Inne zaproszenia na relaksujące spacery po lesie na funpage Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Polecamy.