Opatów

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

TURYSTYKA

Świętokrzyski Opatów. To tutaj znajdziecie jedną z ciekwaszych, podziemnych tras turystycznych

2025-05-08 13:52

Szukasz niezwykłej atrakcji turystycznej, która przeniesie Cię w czasie i pozwoli dosłownie zanurzyć się w historii? Świętokrzyskie ma do zaoferowania prawdziwą perełkę! W malowniczym Opatowie, ważnym ośrodku na mapie regionu, czeka na Ciebie fascynująca Podziemna Trasa Turystyczna. To nie tylko spacer, ale podróż w głąb ziemi, która odsłania wielowiekowe sekrety miasta.

Labirynt kupieckich piwnic pod Rynkiem

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie powstała z połączenia licznych piwnic kupieckich, drążonych przez lata w grubych warstwach lessu, które w rejonie miasta dochodzą nawet do 15 metrów. Najstarsze elementy tych podziemi datowane są na XV wiek. Ich powstanie było ściśle związane ze wzrostem znaczenia Opatowa jako ważnego węzła szlaków handlowych. Miasto leżało na skrzyżowaniu tras ze Śląska i Krakowa do Wielkopolski, na Pomorze i Ruś Halicką. Gdy opasanie murami miejskimi ograniczało możliwości rozbudowy naziemnej, a istniejące piwnice przestały wystarczać rozwijającym się składom kupieckim i pracowniom rzemieślniczym, kupcy i mieszczanie zaczęli "schodzić" pod ziemię. Tak powstawały kolejne poziomy piwnic – drugi i trzeci. Służyły one jako doskonałe składy na cenne towary, takie jak przyprawy, tytoń, wina, miody, a także płótno, skóry, ceramika czy wyroby z metali szlachetnych. Podziemny labirynt stanowił również znakomite schronienie przed wrogiem.

Od zapomnienia do atrakcji turystycznej

Po latach zapomnienia, sprawa opatowskich podziemi powróciła, gdy zabytkowe budynki starówki zaczęły w tajemniczy sposób pękać i niszczeć. W drugiej połowie XX wieku ratunkiem zabudowy zajęli się naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jednocześnie z pracami renowacyjnymi, powstał plan udostępnienia podziemi turystom. Trasę przystosowano i udostępniono do zwiedzania w 1984 roku.

Co czeka na zwiedzających?

Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie, nosząca imię prof. Zbigniewa Strzeleckiego, ma długość około 500 metrów. Składa się z trzech poziomów, z których najniższy sięga 14,5 metra pod powierzchnią rynku. Wewnątrz panuje stała temperatura, utrzymująca się między 8 a 12 stopni Celsjusza. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. To niezwykła wycieczka podziemnymi korytarzami i pomieszczeniami trwa około 45 minut. W jej trakcie można poznać fascynującą historię samych podziemi oraz Opatowa i jego zabytków. W piwnicach urządzono również szereg ekspozycji tematycznych, głównie o charakterze regionalnym. Historia miasta, wybrzmiewająca z tej podziemnej perspektywy, brzmi niesamowicie – można usłyszeć m.in. o legendzie związanej z Zakonem Templariuszy, którzy mieli przybyć do Opatowa wraz z Henrykiem Sandomierskim.

Opatów i okolice. Co warto zobaczyć?

Wizyta w Opatowie to doskonała okazja, by poznać inne atrakcje tego historycznego miasta i malowniczej Ziemi Opatowskiej.

  • Warto zajrzeć do romańskiej Kolegiaty św. Marcina z drugiej połowy XII wieku, podziwiać słynny "Lament Opatowski", czy odwiedzić późnobarokowy zespół klasztorny o.o. Bernardynów.
  • W okolicy czekają ruiny średniowiecznego zamku w Tudorowie oraz imponujący Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, zbudowany na wzór kalendarza.
  • Opatów jest również świetnie skomunikowany z innymi miastami regionu, takimi jak Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz czy Starachowice.

Zamek Krzyżtopór. Zdjęcia

źródło: Swietokrzyskie Trawel, Podziemna trasa turystyczna w Opatowie, www. Znaczki Turystyczne

Starachowice Radio ESKA Google News
Świętokrzyskie. W jakiej miejscowości znajduje się obiekt ze zdjecia?
Pytanie 1 z 12
W jakiej świętokrzyskiej miejscowości znajdziemy źródełko Świętego Franciszka?
żródełko