Tak wygląda nowa S7 Miechów - Szczepanowice

i

Autor: GDDKiA

komunikacja świętokrzyskie

Nowe przepisy od początku listopada. Te drogi w woj. świętokrzyskim będą płatne

2024-11-05 7:38

Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie rozszerzenia sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Nowe przepisy będą dotyczyć pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t oraz autobusów. Nie ma planów wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd drogami zarządzanymi przez GDDKiA.

Spis treści

  1. 1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych.
  2. Za które drogi trzeba będzie płacić od 1 listopada 2024?
  3. Więcej płatnych odcinków w Polsce. Zmiany od 1 listopada
  4. Komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka
  5. Jak wnieść opłatę w systemie e-TOLL?

1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych.

Od 1 listopada rozszerzeniu ulegnie sieć płatnych odcinków dróg w Polsce. O nowych, płatnych odcinkach dróg, kierowcy dowiedzą się ze znaków rozmieszczonych w ciągu rozszerzonej sieci dróg płatnych. W szczególności na nowe znaki powinni zwrócić uwagę użytkownicy lokalnych dróg, po których do tej pory poruszali się bezpłatnie.

Za które drogi trzeba będzie płacić od 1 listopada 2024?

  • autostradę A1 na odcinku węzeł Piotrków Trybunalskich Południe – węzeł Pyrzowice;
  • autostradę A2 na odcinku węzeł Lubelska – Choszczówka Dębska (skrzyżowanie z drogą gminną nr 220207W);
  • drogę ekspresową S7 m.in na odcinkach: węzeł Radom Północ – węzeł Skarżysko-Kamienna Południe, węzeł Kielce Południe – węzeł Jędrzejów Północ, węzeł Jędrzejów Wschód – węzeł Wodzisław, węzeł Kraków Nowa Huta – węzeł Kraków Przewóz

Płatne odcinki pojawią się również na drogach ekspresowych: S1, S2, S3, S5, S6, S8, S10, S11, S12, S16, S17 i S19. Opłata jest oparta na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci” – stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin.

Więcej płatnych odcinków w Polsce. Zmiany od 1 listopada

Długość nowych odcinków dróg do objęcia opłatą to ok. 1,6 tys. km. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Po rozszerzeniu sieci będziemy mieć więc w Polsce ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.

Użytkownicy systemu, aby wnieść opłatę za przejazd, muszą dokonać rejestracji w systemie, np. poprzez Internetowe Konto Klienta (IKK). Informacje o tym, jak zarejestrować się w systemie e-TOLL znajdują się na www.etoll.gov.pl W przypadku braku opłaty, użytkownik zostanie ukarany mandatem lub otrzyma karę administracyjną.

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka

Do rozszerzenia sieci dróg płatnych zobowiązał się poprzedni rząd. Działanie zostało zaplanowane i zgłoszone jako jedno z tych, które Polska zamierza podjąć w ramach Krajowego Planu Odbudowy – reforma E2.1. Zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego.

Do tego działania zobowiązali się nasi poprzednicy w ramach realizacji kamienia milowego KPO. Rozszerzenie sieci dróg płatnych jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą elektroniczną. Sieć nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych – autostrad i dróg ekspresowych. Co istotne, wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak

Jak wnieść opłatę w systemie e-TOLL?

System e-TOLL działa w oparciu o nowoczesną technologię nawigacji satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems - GNSS), która polega na przesyłaniu danych geolokalizacyjnych pojazdu do systemu w celu naliczenia opłaty elektronicznej. Przekazywanie danych jest możliwe dzięki urządzeniu lokalizacyjnemu, w które pojazd musi być wyposażony. Użytkownicy, aby wnieść opłatę za przejazd drogą płatną, wybierają spośród dostępnych narzędzi do wnoszenia opłat, urządzenie dostosowane najbardziej do ich potrzeb.

Umiesz rozpoznać rejestracje województwa świętokrzyskiego?

Pytanie 1 z 10
Jaką rejestrację ma powiat opatowski?

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, System ETOLL

Polska za kółkiem. Jeźdźcy bez głowy
Dariusz Brombosz, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Dariusz Brombosz, Michał Poklękowski