Pełczyska

i

Autor: Wikipedia

turytyka

Pełczyska czyli "Perełka Ponidzia". Ta świętokrzyska wioska skrywa niezwykłą historię związaną z Celtami

2025-03-28 7:13

Region świętokrzyski pełen jest unikalnych zakątków, idealnych na rodzinny weekend lub dla podróżników poszukujących nowych doznań. W tym obszarze można znaleźć miejsca znane jedynie wybranym pasjonatom. Jednym z takich ukrytych i wyjątkowych miejsc jest „Perełka Ponidzia”! Co się kryje za tą nazwą?

Spis treści

  1. Świętokrzyskie. Turystyczna "perełka" Ponidzia
  2. Pełczyska. Niezwykła wioska na Ponidziu
  3. Ponidzie na zdjęciach
  4. Największe atrakcje "Perełki Ponidzia"
  5. Co można zobaczyć w miejscowości Pełczyska? Ślady Celtów

Świętokrzyskie. Turystyczna "perełka" Ponidzia

O tej miejscowości słyszało naprawdę niewiele osób, a zdecydowanie warto ją odwiedzić. Mowa tu o wiosce Pełczyska.  To wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Złota. 

Miejscowość znajduje się na odnowionej trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca, która to jest odzwierciedleniem dawnej średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela.

Kościół i parafia w Pełczyskach istniały już na pewno w roku 1224. Parafię wymieniono w wykazach świętopietrza w 1336 r. W XVI w. działali tu bracia polscy.

Pełczyska. Niezwykła wioska na Ponidziu

Ponidzie jest regionem rolniczym o tradycjach sięgających tysiące lat wstecz. W pałacu Wielopolskich w Chrobrzu prezentowane są liczące 7,5 tys. lat eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych w Pełczyskach, miejscowości która przez trzy ostatnie stulecia p.n.e. była najbogatszą osadą celtycką w całej Małopolsce. W leżących opodal Buska-Zdroju Żernikach Górnych zachował się prehistoryczny kurhan i ślady pochówków sprzed 4500 lat p.n.e.

Ponidzie na zdjęciach

Największe atrakcje "Perełki Ponidzia"

  • Kościół św. Wojciecha zbudowany w 1731 r. Jego fundatorami byli kasztelan wołyński Jan Paweł Pepłowski i jego żona Zofia z Rejów. Wyposażenie świątyni jest rokokowe, m.in. ambona, ołtarze, prospekt organowy oraz ławki. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pełczyńskiej z ok. 1700 r. z sukienką z XVIII wieku.
  • Zamczysko – pozostałości po zamku Władysława Łokietka wzniesionego na wczesnośredniowiecznym grodzisku na zachodnim krańcu góry Olbrych. Obiekt ma plan regularnego czworoboku o wymiarach około 80 x 106 metrów z dłuższą osią na linii wschód – zachód. W 1304 roku warownię opanowały oddziały Władysława Łokietka pod­czas walk z kró­lem czes­kim Wac­ła­wem II o suk­ces­ję kra­kow­ską.

Co można zobaczyć w miejscowości Pełczyska? Ślady Celtów

  • Starożytny kompleks osadniczy obejmujący kilka osad i cmentarzysk z różnych okresów; kilka z nich należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju. Badania archeologiczne w latach 1958–1973 oraz 2000–2006 (Ekspedycja Celtycka Instytutu Archeologii UW).

Osada wielokulturowa na wschodnim skraju wsi (przysiółki: Strugi i Błonie) – bogata osada rzemieślniczo-handlowa Celtów (III – I w. BC), a potem ludności kultury przeworskiej (I w. BC – IV w. AD). Badania prowadzone w latach 1959-1973 i 2000-2006 przyniosły szereg odkryć przedmiotów importowanych z różnych części starożytnej Europy, przede wszystkim z terenów Cesarstwa rzymskiego.

Przy południowym skraju wsi: cmentarzysko kultury łużyckiej oraz cmentarzysko wielokulturowe i osada neolityczna kultury pucharów lejkowatych. Cmentarzysko wielokulturowe – użytkowane w neolicie (kultury: pucharów lejkowatych, ceramiki sznurowej, pucharów dzwonowatych), wczesnej epoce brązu (kultury: mierzanowicka i trzciniecka) oraz w okresie późnolateńskim i okresie wpływów rzymskich (kultura przeworska) dostarczyło wielu bardzo cennych znalezisk takich jak grób zbiorowy kultury trzcinieckiej czy groby szkieletowe kultury przeworskiej.

Czy to miasto leży w woj. świętokrzyskim? Quiz z geografii dla każdego z Was
Pytanie 1 z 16
Czy w Świętokrzyskiem leży Ożarów?
Starachowice Radio ESKA Google News
Coolturalne Rozmowy
Natalia Kukulska – siłą mojej muzyki jest prawda. COOLTURALNE ROZMOWY
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected