Spis treści
- Świętokrzyskie. Czarniecka Góra
- Uzdrowisko w Czarnieckie Górze. Historia
- Zdjęcia archiwalne. Uzdrowisko Czarniecka Góra
- Czarniecka Góra. Historia
- Chcą wrócić do uzdrowiskowej tradycji sprzed II wojny światowej
- Czarniecka Góra. Obszar ochrony uzdrowiskowej
- Jakie choroby można będzie leczyć w uzdrowisku na obszarze Czarnieckiej Góry?
Świętokrzyskie. Czarniecka Góra
Czarniecka Góra to wieś sołecka w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków.
W 2023 r. sołectwo Czarniecka Góra wraz z sołectwami: Czarna, Janów i Błotnica uzyskało na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów status obszaru ochrony uzdrowiskowej („Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Czarniecka Góra”).
Uzdrowisko w Czarnieckie Górze. Historia
Przed II wojną światową popularne uzdrowisko, w którym leczono przede wszystkim choroby układu oddechowego. Obecnie mieści się tam Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji.
Miejscowość Czarniecka Góra położona jest przy zbiorniku wodnym na rzece Czarnej, otoczona lasem. To położenie sprawia, że występuje tu bardzo korzystny mikroklimat. Miejscowość w pierwszej połowie XX wieku była popularnym w Polsce uzdrowiskiem, porównywanym do Nałęczowa.
W 1891 roku przybył tutaj łódzki lekarz – internista kardiolog Michał Misiewicz, który jako pierwszy docenił lecznicze właściwości miejscowej wody i suchego leśnego klimatu. Wykupił od hrabiego Jana Tarnowskiego kawałek lasu i w 1892 założył uzdrowisko przyrodolecznicze, które zaczęto nazywać Czarniecką Górą. Leczył tu choroby serca, kobiece, przewodu pokarmowego, nerwowe i dróg oddechowych.
Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój Czarnieckiej Góry.
Zdjęcia archiwalne. Uzdrowisko Czarniecka Góra
Czarniecka Góra. Historia
W wieku XIX Czarniecka Góra została opisana jako osada nad rzeką Czarna, w powiecie koneckim, gminie Duraczów, parafii Końskie. W roku 1890 było tu 3 domy, 5 mieszkańców oraz 3 morgi ziemi. Zakład leczniczy hydropatyczny, drobnych rozmiarów, położony na dość wyniosłej i lesistej górze w pobliżu Niekłania. Według spisu powszechnego z roku 1921 uzdrowisko Czarniecka Góra posiadało 7 budynków i 23 mieszkańców.
Chcą wrócić do uzdrowiskowej tradycji sprzed II wojny światowej
Władze Stąporkowa w 2022 r. wystąpiły do Ministra Zdrowia z prośbą o wydanie decyzji w sprawie potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze uznanym za obszar ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra. Już przed II wojną światową na terenie Czarnieckiej Góry działało uzdrowisko, a obecnie mieści się tam Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji.
Resort zdrowia uznał, że postulowany obszar ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra spełnia warunki ustawy uzdrowiskowej, konieczne do potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a tym samym, warunki środowiskowe.
Czarniecka Góra. Obszar ochrony uzdrowiskowej
W 2023 roku Czarniecka Góra została objęta obszarem ochrony uzdrowiskowej. Pełnego statusu uzdrowiska jednak nie ma, choć władze gminy Stąporków, rozpoczęły starania o jego uzyskanie. Do tego jednak jeszcze daleka droga. Niezbędne są kosztowne inwestycje. Na to w tej chwili nie ma funduszy, choć pomysł wciąż jest brany pod uwagę.
W planach była już budowa obiektu uzdrowiskowego, ale jak ocenia obecny burmistrz, na inwestycje zabrakło pieniędzy, nie zaplanowano też koniecznej infrastruktury. Podstawową rzeczą jest infrastruktura, czyli kanalizacja, ponieważ wymogiem koniecznym jest, żeby nawet była tam strefa ochrony uzdrowiskowej, czy w uzdrowisku jest uregulowana gospodarka ściekowa – mówi Jarosław Młodawski, burmistrz Stąporkowa w TVP 3 Kielce.
Jakie choroby można będzie leczyć w uzdrowisku na obszarze Czarnieckiej Góry?
Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że na obszarze tego uzdrowiska występują właściwości naturalne i klimat w kierunku leczenia: chorób reumatycznych, chorób ortopedyczno-urazowych, chorób układu nerwowego, chorób reumatologicznych i kardiologicznych, nadciśnienia tętniczego, a także chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.
źródło: Wikipedia, www.portalsamorządowypl, Fotopolsak.eu, Ziemia Odrowążów.com.