punkty widokowe

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

Ciekawostki

Punkty widokowe w Świętokrzyskiem. Co za panorama!

2024-06-30 9:28

Świętokrzyskie jest jednym z najciekawszych regionów turystycznych w Polsce. Przyciąga corocznie rzesze turystów, zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i jesienno-zimowym. Na terenie województwa znajdują się piękne zamki, kościoły czy kapliczki. Nie brakuje wspaniałych krajobrazów, które można podziwiać z punktów widokowych. Przygotowaliśmy dla was 5 najlepszych punktów widokowych w Świętokrzyskiem. Zobaczcie je w naszej galerii!

Najlepsze punkty widokowe w Świętokrzyskiem

Odwiedzając województwo świętokrzyskie nie można przejść  obojętnie obok zapierających dech w piersiach krajobrazów. Puszcza Jodłowa, Gołoborze czy Pasmo Daleszyckie - aby je podziwiać warto się wybrać do miejsc w których znajdują się punkty i wieże widokowe. Cieszą się one popularnością wśród turystów i podróżników. Na które punkty, galerie i wieże widokowe warto wejść odwiedzając Świętokrzyskie? W naszej galerii znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Punkty widokowe Świętokrzyskie

1. Platforma widokowa na Klonówce

Z platformy w kierunku południowym rozciąga się piękny widok na Pasma Dymińskie, Daleszyckie i Brzechowskie. Przy sprzyjających warunkach mogą pojawić się Tatry. Na północy zaś widać wydłużony grzbiet Bukowej Góry w Paśmie Klonowskim. Przez grzbiet Klonówki przebiega Główny Szlak Świętokrzyski, który najprostszą drogą doprowadzi nas do platformy z Masłowa.

2. Platforma widokowa na Łysej Górze

Gołoborze na Łysej Górze jest wizytówką Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nie dziwi więc, że od lat galerię widokową w tym miejscu odwiedza mnóstwo turystów. Oglądają tu górny fragment gołoborza na Łysej Górze (595 m n.p.m. synonim: Łysiec, Św. Krzyż) oraz przebiegający w bezpośrednim sąsiedztwie pogański wał kultowy z VII-XI wieku n. e. Podziwiają również piękne widoki na doliny, góry i miejscowości położone na północ od Łysogór.

3. Punkt widokowy w Krajnie Pierwszym

U podnóży Łysicy, przy trasie wojewódzkiej 752, znajduje się punkt widokowy dla zmotoryzowanych. Z tego punktu podziwiać można jeden z bardziej charakterystycznych krajobrazów – Górę Radostową, Dolinę Wilkowska oraz całą Żeromszczyznę.

4. Punkt widokowy Wzgórze Barbarka we Wzdole Rządowym

Wzgórze Barbarka znajduje się przy drodze z Bodzentyna do Suchedniowa we Wzdole Rządowym. Jego nazwa wywodzi się od stojącej tu kapliczki Św. Barbary. Warto zatrzymać się tu na chwilę i porozkoszować wspaniałymi widokami na Pasmo Klonowskie i Łysogóry. W dole rozciągają się pofalowane pasiaki pól Wzdołu.

5. Wieża widokowa na Świętym Krzyżu

Podczas odbudowy wieżę kościelną klasztoru na Świętym Krzyżu zaprojektowano tak, aby na jednej z kondygnacji (na wys. 35 m) znajdował się punkt widokowy. Można stąd podziwiać pasma Gór Świętokrzyskich z lotu ptaka i na własne oczy przekonać się, czym jest Puszcza Jodłowa. Przy sprzyjających warunkach można stąd dostrzec Tatry.

źródło. www.swietokrzyskie.travel

Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe

Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.