Świętokrzyska wieś

i

Autor: Fotopolska.eu

QUIZ

Quiz. Tak mówiono na świętokrzyskiej wsi 100 lat temu. Wiesz, co oznaczają te słowa?

2024-04-17 8:01

W ciągu ostatnich 100 lat w Polsce wiele się zmieniło. Wśród tych zmian na pewno można wymienić ogromną ewolucję języka, który zdecydowanie zmienił się na przestrzeni wieku. Jak mówili nasi przodkowie? Czy Wy znacie jeszcze znaczenie tych słów? Czy świętokrzyska gwara nie jest Wam obca? Sprawdźcie to w naszym quizie!

Tak mówiono na świętokrzyskiej wsi 100 lat temu. Wiesz, co oznaczają te słowa?

Świętokrzyska wieś sprzed 100 lat jednym kojarzy się z czymś sielankowym, innym kojarzy się z ciężką pracą. Powiedzieć można jedno: świat od tego czasu bardzo się zmienił. Większość z Was usłyszało chociaż raz w życiu historię dziadków, wujków czy rodziców o tym, jak to "drzewiej bywało". Ile kilometrów przez śnieżne zaspy szło się do szkoły, jak w wakacje trzeba było pomagać w pracy na polu, a później ze smakiem jadło się grubą pajdę chleba posypaną cukrem. Dla osób żyjących w XXI wieku jest to nie do pomyślenia! Zmienił się także nasz język. Czy uda Wam się odgadnąć znaczenie słów z czasów dwudziestolecia międzywojennego i później? Koniecznie sprawdźcie się w naszym quizie!

Quiz: Świętokrzyska gwara. Jak dobrze ją znasz?

Pytanie 1 z 14
Co znaczyło słowo BACZYĆ?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy