Uratowano życie kilku osób. Dwa pobrania narządów w Świętokrzyskiem

2020-07-31 11:48 aj
Uratowano życie kilku osób. Dwa pobrania narządów w świętokrzyskiem
Autor: pixabay Uratowano życie kilku osób. Dwa pobrania narządów w świętokrzyskiem

Pobrania narządów i tkanek od dwóch dawców miały miejsce, w tym tygodniu, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Dzięki temu, że zmarli za życia nie wyrazili sprzeciwu, a ich rodziny wykazały się, w tragicznym momencie, wspaniałą postawą i zaakceptowały pobranie organów, udało się uratować życie kilkorga, ciężko chorych osób.

Od jednego z dawców pobrano: serce, nerki, wątrobę, a od kolejnego nerki i rogówki. Wiesława Saladra, koordynator transplantacyjny w WSZ w Kielcach podkreśla niezwykłą postawę rodzin zmarłych. Ich otwartość w tak tragicznym dla nich momencie.

W trakcie rozmowy, jedna z rodzin przyznała, że temat transplantologii był dyskutowany w domu, stąd znana była wola zmarłego, który chciał zostać ewentualnym dawcą. Rodziny wykazały się wielką empatia i zrozumieniem dla tragedię innych, chorych osób oraz wykazały świadomość, że dzięki przeszczepieniu narządów cząstki ich bliskich, będą żyły w innym człowieku.

Neurochirurg Igor Szydłowski, koordynator transplantacyjny w WSZ w Kielcach przypomina, że śmierć mózgu, którą specjalna komisja orzeka przed ewentualnym pobraniem, oznacza w praktyce śmierć osobniczą człowieka.

Potwierdza to szereg badań, przeprowadzonych w odstępach czasowych, tak by była pewność, że mózg pacjenta jest całkowicie, nieodwracalnie uszkodzony.

W proces pobrania, jak zawsze zaangażowanych było wielu pracowników szpitala: lekarze, pielęgniarki, pracownicy laboratorium, w tym wirusologii, bakteriologii, radiolodzy. Pobrania udało się przeprowadzić sprawnie i bez komplikacji prawnych, dzięki życzliwości prokuratorów z Buska-Zdroju I Jędrzejowa, którzy nie wyrazili sprzeciwu na pobranie tkanek, komórek i narządów.

Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

wsz kielce
Autor: facebook.com/Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Operacja oka

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.