Bar Mleczny Miś

i

Autor: Agnieszka Jędrasik Bartosz Manicz

jedzenie starachowice

Sztućce na łańcuchu, a jedzenie przepyszne. W Starachowicach jest bar rodem z filmów Barei

Blaszane miski przykręcone do stołu, sztućce przypięte łańcuchem, przedmioty rodem z PRL-u. W Starachowicach znajdziecie lokal, który przypomina bar z filmu Stanisława Barei. Ale to nie wszystko ... jest tam też potężny, słomiany MIŚ. Zaglądamy do Baru Mlecznego "Miś" w Starachowicach.

Bar Mleczny w Starachowicach jak z czasów PRL-u

Bar Mleczny "Miś" znajduje się nieopodal dworca PKP w Starachowicach Dolnych. Na wejściu w barze znajduje się pokazowy stolik rodem z PRL-u, blaszane miski przykręcone są do drewnianego stolika, a sztućce przymocowane są grubym łańcuchem. Stoi tam też ogromny, słomiany miś zupełnie taki jak w filmie Stanisława Barei. Mamy tam wagę, blaszane garnuszki i wiele innych przedmiotów rodem z PRL-u. W menu Porka, Pazibroda, Zalewajka Świętokrzyska, Pierogi z Kaszą gryczaną, mięsem ale również na słodko z owocami. 

Zdjęcia Bar Mleczny "Miś"

O historii Baru Mlecznego "Miś" opowiada Joanna Pawelec współzałożycielka Spółdzielni AGAWA

Historia naszej spółdzielni zaczęła się w 2013 roku. Wtedy wspólnie podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu działalności w formie spółdzielni - opowiada nam Pani Joanna.

Przepisy w wielu przypadkach to nasza słodka tajemnica. Ja uczyłam się gotować od mojej babci, to ona zaszczepiła u mnie pasję kulinarną. Patrząc jak ona gotuje od najmłodszych lat poznałam receptury i np. PORKĘ, przepis na nią przekazałam naszym dziewczynom z kuchni, to jest moja rodzinna receptura. (Przepis na PORKĘ i PAZIBRODĘ usłyszycie na 102,1 MHz w Radiu ESKA). W naszym barze oprócz tradycyjnego menu codziennie serwujemy co najmniej trzy Polskie tradycyjne dania.

W barze znajdziemy olbrzymiego 4-metrowego słomianego MISIA - mieliśmy nawet pomysł wynajęcia helikoptera i przelotu nad regionem - mówi z uśmiechem Pani Joanna - może jeszcze wrócimy do tej idei. Mamy kultowy stolik z przykręconymi śrubami metalowymi miskami i łyżkami na łańcuchach. Trochę brakuje takiej obsługi jak w kultowym "Misiu" ale nie udało nam się zatrudnić tak "uprzejmych" kelnerek ;)

Na ścianach naszego baru witają klientów zdjęcia Starachowic wykonane w latach 40,50 60, 70-tych. Nie brakuje typowych dla kultowego PRL-u przedmiotów jak metalowa maszynka do mięsa, szklane ryby, bańki na mleko i wielu innych akcesoriów, które wspominamy z sentymentem. Niestety ubolewam trochę nad tym, że zupy mleczne tak nie schodzą - dodaję właścicielka baru- za to ZLEWAJKA Świętokrzyska to hit. Nie zdradzam receptury ale gwarantuje, że jest wykonana z regionalnych produktów, a zakwas robimy sami.

Nam na obiad dostał się pyszny truskawkowy kompot i mniej regionalny "placek po węgiersku". Zalecamy połówkę, cała porcja tylko dla głodomorów. Polecamy to miejsce tym bardziej, że budowa wiaduktu znacznie ograniczyła ruch klientów w tym miejscu. Na pewno tam wrócimy.

Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe

Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy