Biały jeleń

i

Autor: facebook.com/ Na Drodze Świętokrzyskie

Ciekawostki

Biały jeleń w Górach Świętokrzyskich

2024-04-25 8:38

Biały jeleń jest tak rzadki, że niegdyś stworzono legendę o jego nadprzyrodzonej mocy. Białe jelenie są czczone przez wiele kultur na całym świecie – w starożytnej Szkocji Celtowie wierzyli, że jelenie te były pośrednikami między światem życia i śmierci. Jak się okazuje Białego Jelenia ostatnio widziano też w Górach Świętokrzyskich.

Biały jeleń w Górach Świętokrzyskich

Zdjęcie Białego Jelenia i nagranie wideo pojawiło się na fanpage Na Drodze Świętokrzyskie. Okazuje się, że wykonała je siostra administratora, w okolicach Świętej Katarzyny (Góry Świętokrzyskie).

Co oznacza spotkanie białego jelenia?

Mówi się, że spotkanie go na swojej drodze przynosi szczęście – biały jeleń występuje bowiem bardzo rzadko.

Legendy o Białych Jeleniach

Jelenie-albinosy są tak rzadkie, że w dawnych czasach uważano, że mają magiczną moc. To właśnie zwierzę z imponującym porożem o białym umaszczeniu miał widzieć patron leśniczych – św. Hubert. Do dzisiaj myśliwi nie polują na takie okazy. Panuje przekonanie, że zabicie albinosa sprowadza nieszczęście na rodzinę myśliwego.

Biały jeleń

Albinizm u jeleni – podobnie jak i u danieli czy saren – występuje niezwykle rzadko. To wada genetyczna, która spowodowana jest brakiem barwnika, melaniny. Choć białe zwierzęta budzą zachwyt ludzi, to dla nich samych nie jest to cecha pozytywna. Takie osobniki często bywają odtrącane przez stado, w którym żyją – wyróżniają się bowiem, co sprawia, że zwierzęta łatwiej namierzyć nawet z dużej odległości.

Quiz. Czy znasz świętokrzyskie? Ciekawostki o regionie

Pytanie 1 z 10
Ile ludzi mieszka aktualnie na obszarze całego województwa świętokrzyskiego?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.