Bociany ze starachowickiego Michałowa

i

Autor: Monika Koszarska Bociany ze starachowickiego Michałowa

Ciekawostka przyrodnicza

Bociany ze starachowickiego Michałowa. To gniazdo jest w tym miejscu od 1965 roku

2024-06-21 8:08

Bociany to ptaki, które nieodłącznie kojarzą się z Polską. Nic dziwnego ponieważ w naszym kraju gnieździ się ponad 60 procent światowej populacji tego gatunku. Bociana białego możemy spotkać przede wszystkim na polskiej wsi. Mało kto pewnie zna historię gniazda, które znajduje się na osiedlu Michałów w Starachowicach. Bociany w to miejsce wracają od niemal 60 lat.

Niezwykła historia gniazda bocianów w Starachowicach

W czeluściach internetu znaleźliśmy informację, że osiedle Michałów już od bardzo dawna jest stałym miejscem letniego pobytu bocianów.  Gniazdo znajduję się przy ulicy Stalowników. W 1965 roku konstrukcja w postaci wiklinowego kosza została zamocowana między konarami wysokiego grochodrzewu.

W roku 1995 duży opad śniegu uszkodził gniazdo. Większa część gniazda spadła, a reszta nie nadawała się do naprawy. Z pomocą pospieszyli starachowiccy strażacy. Mimo niesprzyjającej aury(wiatr, deszcz, zimno) wykonali prostą konstrukcję z pnia drzewa i wikliny. Wykorzystując swoją sprawność i odwagę zamocowali między konarami tego samego drzewa nową konstrukcję - wcześniej usuwając resztę starego gniazda. Bocian tego roku miał dużo pracy, ale w ciągu tygodnia gniazdo było gotowe na przyjęcie pani bocianowej - czytamy na stronie eko.org.pl.

Bociany ze starachowickiego Michałowa

Historia gniazda z Michałowa jest dosyć skomplikowana ponieważ pierwsze znajdowało się na akacji. Drzewo zaczynało usychać i gniazdo spadło. Mieszkańcy podjęli interwencję i gniazdo zostało zamontowane na platformie. Bocianom jednak nie przeszkadza, że jest ono sztucznie usadowione i w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych bociany tam są - powiedział nam Kuba Wyka ze Stowarzyszenia Ficedula.

Początek obecnego stulecia to okres niepokoju o bezpieczeństwo młodych bocianów, ponieważ drzewo uschło i w każdej chwili konar podtrzymujący gniazdo, mógł się złamać. Podjęto decyzję o wykonaniu nowego gniazda i umieszczeniu go na betonowym słupie. Pojawił się dylemat: usunąć stare gniazdo, czy nie? Po licznych rozmowach i konsultacjach ze specjalistami ostateczną decyzję podjęła właścicielka posesji. Stare drzewo usunięto, a w pobliżu wstawiono 18 metrowy słup z platformą. Tego zadania podjął się miejscowy przedsiębiorca Jan Orczyk. Jesienią 2004 roku nowe gniazdo czekało na bociany.

Wiosną 2005 roku bociany przyleciały na początku maja. Ptaki zaakceptowały nowe miejsce, z którego wyfrunęły 2 młode bociany.

Historię gniazda i podejmowanych działań edukacyjnych opracowali członkowie Klubu Młodego Przyrodnika ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach pod kierunkiem nauczycielki Wiesławy Stachuczy (właścicielki posesji, na której znajduje się gniazdo).

Bociany ze starachowickiego Michałowa

i

Autor: eko.org.pl Bociany ze starachowickiego Michałowa

Źródło: eko.org.pl

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messengerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy