Krzyżtopór

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

Ciekawostka

Co ma wspólnego Zamek Krzyżtopór z kalendarzem? Odpowiadamy

2024-04-09 16:39

Zamek Krzyżtopór to pełna magii budowla, usytuowana wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej z dala od głównych dróg i szlaków. Zamek położony jest we wsi Ujazd, w gminie Iwaniska, w województwie świętokrzyskim. Ma budowę nawiązującą do kalendarza: miał 365 okien, czyli tyle ile jest dni w roku; 52 komnaty, czyli tyle ile tygodni w roku; 12 wielkich sal, czyli tyle ile miesięcy w roku oraz 4 baszty w nawiązaniu do ilości pór roku.

Położony w miejscowości Ujazd zamek Krzyżtopór, jest jednym z najbardziej niezwykłych założeń pałacowych, który do czasu powstania Wersalu był największą rezydencją w Europie. Ten będący wyrazem potęgi i magnackiej dumy obiekt, został wybudowany przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego.

Ciekawostki o Zamku Krzyżtopór

  • Zamek ma budowę nawiązującą do kalendarza - miał 365 okien, czyli tyle ile jest dni w roku;
  • 52 komnaty, czyli tyle ile tygodni w roku;
  • 12 wielkich sal, czyli tyle ile miesięcy w roku;
  • 4 baszty w nawiązaniu do ilości pór roku.

Na jego budowę zużyto 11 tys. ton miejscowego piaskowca, 200 tysięcy cegieł oraz 30 tysięcy dachówek. Co ciekawe, zaprawę murarską rozrabiano z kurzymi jajami (zużyto ok. miliona kurzych jaj) dla uzyskania wodoodporności - czytamy na fanpage swietokrzyskie.pro.

Zamek Krzyżtopór

Zamek powstał na planie pentagramu - figury, na której opisany jest pięciokąt - pentagram w wielu kulturach uważany był za symbol magiczny. Pięć wierzchołków gwiazdy w nauce mistyczno-filozoficznej ma bardzo różną symbolikę. To pięć światów: fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy. To też pięć zmysłów, którymi odbieramy otaczający świat.

Quiz. Czy znasz świętokrzyskie? Ciekawostki o regionie

Pytanie 1 z 10
Ile ludzi mieszka aktualnie na obszarze całego województwa świętokrzyskiego?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy