Malowniczy Wąchock zachwyca o każdej porze roku

i

Autor: Gmina Wąchock Malowniczy Wąchock zachwyca o każdej porze roku

Malowniczy Wąchock zachwyca o każdej porze roku [GALERIA]

2021-02-05 12:14

"Cudze chwalicie swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie". Przenosimy się do malowniczego Wąchocka, położonego w sąsiedztwie Starachowic, który zachwyca swoim urokiem i pięknem o każdej porze roku. Zobaczcie Wąchock na fotografiach.

Gmina Wąchock położona jest na jurajskich utwo­rach geologicznych północnego obrzeża Gór Świętokrzyskich. Leży w malowniczym krajobrazie górnego biegu rzeki Kamiennej, której część jest północą granicą Sieradowickiego Parku Krajobrazowego i otoczona jest wokół rozległymi kompleksami leśnymi dawnej Puszczy Świętokrzyskiej i Puszczy Iłżeckiej.

Historia Wąchocka wiąże się nierozerwalnie z działalnością zakonu cystersów, który stanowi główny czynnik miastotwórczy. Często mówi się, że historia Wąchocka – to historia opactwa cystersów. Do Wąchocka sprowadził ich z Marimond w słonecznej Burgundii we Francji w 1179 r. biskup krakowski Gedeon. Początki zakonu cystersów związane są z założeniem w 1108 przez św. Roberta z Molesne klasztoru w Citeaux w Burgundii skupiającego benedyktynów przeciwnych rozluźnieniom reguły zakonnej. Warto przy okazji wyjaśnić, że nazwa zakonu pochodzi od słowa Cisterum – łacińskiego tłumaczenia Citeaux.

Wąchock to oczywiście również legendarny sołtys, partyzanci, czy piękny zalew na rzece Kamiennej. Miasteczko powinno być obowiązkowym punktem dla każdego planującego odwiedziny w województwie świętokrzyskim.

Niecodzienny widok. Z tych cegieł zbudowano zamek w Tarnowie

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...