Pałac w Bejscach

i

Autor: facebook.com/Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

pałac bejsce

Mały Belweder w Świętokrzyskiem! Pałac Badeniego w Bejscach zachwyca

2024-06-23 17:37

Neoklasycystyczny pałac w Bejscach, zwany też "Małym Belwederem" wybudowany z inicjatywy Marcina Badeniego, powstał w roku 1802. Do naszych czasów zachował się w niemal nie zmienionej formie. Architektem zabytkowego pałacu był Jakub Kubicki, ten sam który zaprojektował warszawski Belweder.

Mały Belweder w Świętokrzyskiem! Pałac w Bejscach

Neoklasycystyczny pałac w Bejscach jest jednym z ciekawszych dzieł architekta Jakuba Kubickiego, żyjącego w latach 1758-1833. Pałac, wybudowany z inicjatywy Marcina Badeniego, powstał w roku 1802. Do naszych czasów zachował się w niemal nie zmienionej formie. Bardzo charakterystycznym elementem jest grota od strony elewacji ogrodowej. Wewnątrz w niektórych pomieszczeniach zachowała się piękna dekoracja stiukowo-malarska, jak również oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej - czytamy na fanpage Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

Od kilku lat prowadzone są etapami prace remontowe i konserwatorskie. W zeszłym tygodniu odbyły się oględziny w związku z planowanym kolejnym etapem prac remontowych i konserwatorskich. Kontynuacji wymagają jeszcze dwie elewacje pałacu, jak również część z zabytkowego wystroju malarsko-sztukatorskiego - czytamy na fanpage Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

Pałac w Bejscach - Mały Belweder

Na remont zabytkowego Pałacu starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej otrzymało na ten cel 555 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pałac w Bejscach

i

Autor: facebook.com/Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Pałac w Bejscach

Ciekawostki o Pałacu w Bejscach

  • Nazywany jest małym Belwederem, ponieważ budowla swoim wyglądem zbliżona jest do warszawskiego Belwederu. Łączy je również nazwisko projektanta - Jakuba Kubickiego. Pałac w Bejscach powstał wcześniej niż Belweder w Warszawie.
  • Na belkowaniu pałacu, jego właściciel Marcin Badeni, polecił wyryć napis „Praca nadała spoczynek”.
  • Pałac otaczają pozostałości krajobrazowego parku z 2. połowy XIX stulecia, zaprojektowanego przez Augustyna Denizota.
  • Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej.

Świętokrzyskie: Rozpoznasz miejscowość po jednym zdjęciu? Najlepsi zaliczą 12/12

Pytanie 1 z 12
Ta charakterystyczna lokomotywa "zaparkowała" w ...
Świętokrzyskie: Rozpoznasz miejscowość po jednym zdjęciu? Najlepsi zaliczą 12/12

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy