Kopulak

i

Autor: Ewelina Mróz

Ciekawostki

Marsjańskie krajobrazy w Świętokrzyskiem. Kamieniołom Kopulak

2024-07-04 14:34

Niezwykłe, Marsjański krajobraz można znaleźć w Świętokrzyskiem, a dokładnie w kamieniołomie Kopulak. Kopulak to nazwa kamieniołomu i złoża piaskowca w kompleksie leśnym pomiędzy Suchedniowem a Skarżyskiem. Piaskowiec zwany „suchedniowskim” ma dużą zawartość iłów przesyconych tlenkami żelaza i stąd właśnie biorą się „marsjańskie” kolory.

Świętokrzyska atrakcja turystyczna. Kamieniołom Kopulak

Kopulak to nazwa kamieniołomu i złoża piaskowca w kompleksie leśnym pomiędzy Suchedniowem a Skarżyskiem. W latach 90. ubiegłego wieku zaprzestano wydobycia, wyrobisko wypełniło się wodą, która - podobnie jak otaczające ją skały - ma niesamowitą, brunatnoczerwoną barwę.

Kopulak. Zdjęcia

Atrakcja turystyczna Kopulak. Opinie internautów

  • Miejsce zwane dla mnie Polskim Marsem ❤️ samo bycie tam robi mega wrażenie. Czuję się jak by się było na innej planecie
  • Magiczne miejsce. Marsjańskie. Warte zobaczenia nie tylko z dołu ale przede wszystkim z góry.

Jak dotrzeć do "Kopulaka"?

Do kamieniołomu najłatwiej dotrzeć od ul. Langiewicza w Suchedniowie, z której należy skręcić w szutrową drogę i jechać w kierunku lasu, na pierwszym rozjeździe skręcić w prawo.

źródło. Wikipedia

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Kim są ruinersi? DROGOWSKAZY