Mieszkańcy znowu na sesji. Tym razem przeciw budowie spalarni i cenie za wywóz śmieci

i

Autor: Dawid Bąk Mieszkańcy znowu na sesji. Tym razem przeciw budowie spalarni i cenie za wywóz śmieci

Mieszkańcy znowu na sesji. Tym razem przeciw budowie spalarni i cenie za wywóz śmieci [GALERIA]

2021-02-26 9:30

Kolejna sesja Rady Miejskiej, kolejny protest. Tym razem grupa mieszkańców postanowiła zaznaczyć swój sprzeciw ws. budowy spalarni przy ulicy Ostrowieckiej, oraz gigantycznej podwyżce za wywóz odpadów komunalnych w Starachowicach. Przedstawiciele mieszkańców zażądali zorganizowania nadzwyczajnej sesji na której zostaną wyjaśnione wszystkie pytania dotyczące budowy spalarni.

Rok temu w sprawie spalarni, dzięki uporowi stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie odbyło się lokalne referendum, w którym wzięło udział tylko 13 procent mieszkańców - jednak zdecydowana większość tych, którzy wzięli w nim udział była przeciw budowie. Lokalne władze nie zrezygnowały jednak z procesu przygotowań do realizacji inwestycji, a głos mieszkańców został zignorowany.

Przypomnijmy do "koalicji" sceptyków tej inwestycji dołączają kolejni przedsiębiorcy, a ważny głos w dyskusji zabrał Edward Płusa starachowicki przedsiębiorca, prezes Starpolu i Starpolu II.

Ja prywatnych pieniędzy na podstawie takich analiz bym nie wydał, a oni publiczne pieniądze. Uważam że tam nie ma żadnej podstawy do wydania chociażby złotówki, a tu lecą miliony. Plany takiej inwestycji muszą być najpierw przygotowane na papierze, żeby człowiek który jako takie pojęcia ma o inwestycjach mógł spojrzeć i ocenić, jeśli to jest uzasadnione to nie ma o czym mówić, ale w tej analizie nie ma nic takiego - powiedział Edward Płusa.

Stowarzyszenia ale również mieszkańcy wciąż czekają na odpowiedzi, które pozwolą rozwiać wątpliwości dotyczące największej w historii miasta inwestycji.

  • Dlaczego władze Starachowic nie rozważą użycia jako paliwa gazu, skoro spalanie śmieci i tak nie spowoduje, że miasto zrezygnuje całkowicie z węgla?
  • Czy, aby mieszkańcy zarobią na tej inwestycji, będą mniej płacić za wywóz odpadów ciepło lub ciepłą wodę?
  • Kto i w jakim stopniu wyłoży tak olbrzymie środki na budowę spalarni i jaka część z tej kwoty będzie pochodziła z kieszeni mieszkańców?
Ludzie obawiają się pobliskiego wysypiska śmieci bo składowane są tam odpady medyczne
Mieszkańcy znowu na sesji. Tym razem przeciw budowie spalarni i cenie za wywóz śmieci

i

Autor: Dawid Bąk

Mieszkańcy pytali też o gigantyczną podwyżkę za wywóz śmieci. Nowa stawka za odpady segregowane w Starachowicach to 27,50 zł od osoby miesięcznie, a za nie posortowane 55 zł. Za tą uchwałą głosowało w ubiegłym roku 12 radnych, 3 było przeciw i 4 wstrzymało się od głosu.

Przeciw podwyżce zagłosowało trzech radnych

  • Marta Zięba
  • Dariusz Lipiec
  • Sylwester Kwiecień