Bilcza

i

Autor: Wikipedia

ciekawostka

Największa wieś w Świętokrzyskiem. Znajdziecie ją nieopodal Kielc

2024-07-15 7:33

Zastanawialiście się może, jaka jest największa wioska w regionie świętokrzyskim? Sprawdziliśmy to dla tych, którzy są ciekawi. Okazuje się, że w regionie świętokrzyskim jest wieś, która liczy pona cztery tysiące mieszkańców czyli jest większa od niejednego miasta w Świętokrzyskiem. Mowa o miejscowości Bilcza w powiecie Kieleckim.

Bilcza. Największa wieś w Świętokrzyskiem

Wieś Bilcza to wieś leżąca w gminie Morawica. Należy do województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Bilcza to 4 410. Mieszka tu najwięcej osób jeśli chodzi o wsie w województwie świętokrzyskim. 

Bilcza. Historia

Miejscowość Bilcza graniczy bezpośrednio z miastem Kielce. Do XVIII w. wieś nosiła nazwę Bielcza. Jest najliczniejszą miejscowością w Gminie, a także w regionie świętokrzyskim. Znana jako miejsce urodzenia ks. Piotra Ściegiennego w roku 1800. W XVIII w. poświadczone jest wójtostwo. Bilcza znana jest ze znalezisk archeologicznych. W wyniku prac archeologicznych prowadzonych od 2000 r. na polach przysiółkach Zastawie odkryto 24 piece dymarkowe.

Bilcza ciekawostki

  • Pierwsze informacje o działalności człowieka na Ziemi Morawickiej związane są ze znaleziskami archeologicznymi w Bieleckich Młynach, Bilczy i Morawicy. Pochodzą stąd narzędzia krzemienne wykorzystywane najprawdopodobniej przez myśliwych, którzy wraz z końcem ostatniego zlodowacenia organizowali tu polowania na zwierzęta żyjące w istniejącej wówczas tundrze.
  • Epoka brązu i wczesna epoka żelaza wiąże się z osadami i cmentarzyskami w Bieleckich Młynach, Bilczy, Brudzowie,Brzezinach, Łabędziowie, Morawicy, Nidziei Podwolu.
  • Bilcza (dawniej Bielcza). Nazwa odosobowa od staropolskiego imienia Biełek, Biełko.
  • Bilcza słynie w Polsce z organizowanego corocznie w zespole szkół turnieju bilardowego „Pool Bilard”. 

Największa wieś w Świętokrzyskiem w liczbach

  • Wieś Bilcza to wieś leżąca w gminie Morawica. Należy do województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Bilcza to 4 410 z czego 50,0% mieszkańców stanowią kobiety, a 50,0% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 24,8% mieszkańców gminy.
  • 61,1% mieszkańców wsi Bilcza jest w wieku produkcyjnym, 23,7% w wieku przedprodukcyjnym, a 15,1% mieszkańców jest w wieku poprodukcyjnym. Na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada we we wsi Bilcza 63,6 osób w wieku nieprodukcyjnym. Ten wskaźnik obciążenia demograficznego jest więc mniejszy od wskaźnika dla województwa świętokrzyskiego oraz mniejszy od wskaźnika obciążenia demograficznego dla całej Polski.

Świętokrzyskie. Bilcza

Najliczniejsza świętokrzyska wieś, Bilcza pod względem liczby ludności jest ponad 10 razy większa od najmniejszego świętokrzyskiego miasta- Opatowca, którego liczba mieszkańców to 331 osób.

źródło: Wikipedia, Polska w liczbach, Miasto i Gmina Morawica, Przewodnik Turystyczny - Morawica

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.