Szydłów

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

Ciekawostki

National Geographic wytypował 8 miasteczek "slow". Jedno z nich jest w Świętokrzyskiem

2024-07-10 15:02

W tych małych polskich miasteczkach życie toczy się wolniej. Są tacy, którzy chcą uciec od zgiełku dużych miast i wybierają na wypoczynek malutkie, mało znane miejscowości. Osiem takich w Polsce wytypował National Geographic. "Życie płynie tu w zwolnionym tempie. W tych miejscach można smakować życie". Jest też wśród nich świętokrzyska miejscowość. Która?

„National Geographic”: 8 polskich miasteczek, które warto odwiedzić

To z pewnością coś dla tych, którzy mają dość gwaru i zgiełku wielkich miast i wolą pospacerować po mniej zatłoczonych uliczkach. W tych miasteczkach są legendy, pyszne lokalne wyroby znajdzie się też targ, na którym można kupić wędliny, miody i rękodzieło. Tu odpoczywamy od szybkiego życia.

Wśród wymienionych przez „National Geographic” propozycji znajdziemy też miasteczko z województwa świętokrzyskiego. Które miasteczka zachwyciły dziennikarzy tego podróżniczego czasopisma? Odpowiadamy!

Szydłów - śliwkowa stolica Polski

Dla miłośników średniowiecza. Szydłów nazywany jest polskim Carcassonne. Miasteczko, które niegdyś stawić mogło czoła najpotężniejszym machinom oblężniczym, opasane zostało murami obronnymi w czasach Kazimierza Wielkiego. Do zwiedzenia są ruiny zamku, renesansowa synagoga i kościółek pw. Wszystkich Świętych z polichromiami z XIV w. Szydłów, pomimo upływu wieków, zachował odrobinę atmosfery odległej epoki, czasem trudno oprzeć się wrażeniu, że zaraz pojawi się rycerz na koniu. A jako że z sadów wokół miasteczka pochodzi 20 proc. polskich śliwek, w sierpniu odbywa się Święto Śliwki.

Szydłów. Zdjęcia

Szydłów - ciekawostki

  • Szydłów to zabytkowe miasteczko otoczone średniowiecznymi murami 

Do najważniejszych zabytków Szydłowa zaliczają się:

  • mury obronne wraz z Bramą Krakowską
  • zespół zamkowy (Pałac Królewski Władysława Jagiełły,
  • multimedialne Muzeum Zamków Królewskich, Brama Zamkowa,
  • kościół św. Władysława,
  • kościół Wszystkich Świętych,
  • synagoga.

Jagielloński Pałac Królewski to jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich w dawnych granicach Królestwa Polskiego.

Quiz. Rozpoznaj miasto województwa świętokrzyskiego po opisie

Pytanie 1 z 20
To świętokrzyskie miasteczko jest najmniejsze w Polsce

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.