Na obwodnicę Wąchocka czekamy 12 lat

i

Autor: facebook.com/Piotr Babicki Na obwodnicę Wąchocka czekamy 12 lat

Obwodnica Wąchocka - czy tym razem się uda? Nową drogą mamy pojechać jesienią 2023 roku

2020-06-15 17:55

Obwodnica Wąchocka o długości około 11,7 km biec będzie nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej. Obwodnica jest pierwszą świętokrzyską inwestycją, którą ma być realizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Realizację inwestycji przewidziano na lata 2020-2024.

Miasto odetchnie, kierowcy pojadą szybciej. Obwodnica Wąchocka o długości około 11,7 km biec będzie nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej. Dzięki inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z ciasnego rynku w Wąchocku, przez co poprawi się bezpieczeństwo ruchu i komfort życia mieszkańców miasta. Łatwiejsza będzie również obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie. Równocześnie znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42 komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Podkarpacia - czytamy na stronie GDDKiA Kielce

Na dzisiejszym ( 15.06) spotkaniu w Wąchocku obecni byli wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wojewoda Zbigniew Koniusz, świętokrzyscy parlamentarzyści, samorządowcy oraz dyrekcja kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na konferencji ogłoszono, iż dopełniono wszelkich formalności, które niebawem pozwolą ogłosić przetarg na realizację obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42.

Na obwodnicę Wąchocka czekamy 12 lat

i

Autor: Urząd Wojewódzki województwa Świetokrzyskiego Na obwodnicę Wąchocka czekamy 12 lat

W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwujezdniowej drogi klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym), czterech skrzyżowań, w tym trzech z sygnalizacją świetlną, 11 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt, podziemne przejście dla pieszych), dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia.

Na obwodnicę Wąchocka czekamy 12 lat

i

Autor: GDDKiA Kielce Na obwodnicę Wąchocka czekamy 12 lat

Przypomnijmy jednak że obwodnica Wąchocka do tej pory nie miała szczęścia. Droga kilka lat temu, miała być dofinansowana w ramach unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Na specjalnej konferencji prasowej w marcu 2011 roku, w miejscowości Rataje, w której udział wzięli m.in. poseł PO Marzena Okła-Drewnowicz, poseł PO Artur Gierada oraz Marek Materek wówczas kierujący  biurem europoseł Róży Thun, uczestnicy konferencji zapewniali że inwestycja rusza pełną parą. Od tego momentu minęło 9 lat a obwodnica nadal jest tylko na mapach.

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do: