Świętokrzyskie: Traktor najechał na niewybuch, ranny mężczyzna trafił do szpitala

i

Autor: KPP Opatów Świętokrzyskie: Traktor najechał na niewybuch, ranny mężczyzna trafił do szpitala

Niewybuch

Przy budowie obwodnicy Opatowa wybuchła 100-kilogramowa bomba lotnicza

2023-03-24 14:11

Saperzy zakończyli oględziny miejsca eksplozji, do której doszło przy budowie obwodnicy Opatowa (Świętokrzyskie). Wojskowi potwierdzili dziś, że na placu budowy wybuchła ok. 100-kilogramowa bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Przypomnijmy do zdarzenia doszło wczoraj po południu w miejscowości Okalina-Kolonia.

Saperzy zakończyli oględziny miejsca eksplozji, do której doszło przy budowie obwodnicy Opatowa (Świętokrzyskie). Wojskowi potwierdzili w piątek, że na placu budowy wybuchła ok. 100-kilogramowa bomba lotnicza z czasów II wojny światowej - informuje PAP.

Sprawdziliśmy lej po wybuchowy, znaleźliśmy elementy korpusu bomby lotniczej o wadze 100 kilogramów” - poinformował w piątek PAP starszy chorąży sztabowy Robert Krasowski, dowódca 31. Patrolu Saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Doszło do potężnego wybuchu, na szczęście całą energię z eksplozji przyjęło urządzenie robocze, ważące około pięciu ton. Maszyna została poważnie uszkodzona, jej elementy, o wadze nawet 500 kilogramów, zostały rozrzucone w promieniu kilkuset metrów – dodał st. chor. sztab. Krasowski.

Do wybuchu doszło około 100 metrów od stacji paliw. „Ze względu na eksplozję tak potężnego ładunku wybuchowego i wywołaną przez to falę sejsmiczną, mogło dojść do rozszczelnienia zbiorników podziemnych przy stacji paliw. Zaleciliśmy zarządcy obiektu kontrole tych elementów – informuje st. chor. sztab. Krasowski.

Młodsza aspirant Katarzyna Czesna-Wójcik, oficer prasowa opatowskiej policji poinformowała PAP, że obecnie na miejscu pracują policyjni technicy. „Po wykonaniu oględzin teren zostanie przekazany kierownikowi budowy” – dodała. Przed przystąpieniem do dalszych prac budowlanych wykonawca ma zlecić ponowną kontrolę pasa drogowego wyznaczonego pod budowę obwodnicy.

Budowa 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu dróg krajowych 74 i 9 rozpoczęła się w połowie marca.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy