Skwer przed Parkiem Kultury zyska w 2021 roku nowe oblicze. Będzie jak za dawnych lat

2020-11-18 18:50 aj
PARK KULTURY
Autor: facebook.com/Marek Materek Park Kultury Starachowice

Zmieni się otoczenie wokół Parku Kultury w Starachowicach. Odnowiony skwer ma nawiązywać do architektury, którą w połowie XX wieku w mieście zaprowadził Tadeusz Bilicz, nazywany ogrodnikiem Starachowic. Opracował on kompleksowy plan zieleni w mieście. Skwer przed Parkiem Kultury zyska nowe oblicze w 2021 roku.

Park Kultury mieści się w budynku, którego projekt powstał jeszcze przed wojną. Budynek został oddany do użytku w 1950 roku, wtedy też powstały kaskadowe ogrody przed głównym wejściem. Teraz odnowiony skwer ma nawiązywać do architektury, z połowy XX wieku.

Prace obejmą rozbiórkę obiektów małej architektury, a później remont i budowę chodników, drogi wewnętrznej oraz parkingu na 58 samochodów - zapowiada marek Materek prezydent Starachowic. Miejsca postojowe zostaną ulokowane od strony ulicy Fabrycznej. Odnowiona zostanie także niedziałająca od wielu lat fontanna. Całość będzie oświetlona, zamontowany zostanie monitoring oraz kanalizacja deszczowa - dodaje prezydent.

Odnowiony skwer ma nawiązywać do architektury, którą w połowie XX wieku w mieście zaprowadził Tadeusz Bilicz, nazywany ogrodnikiem Starachowic. Opracował on kompleksowy plan zieleni w mieście.

bilicz
Autor: facebook.com/Tadeusz Bilicz. Niezapomniany ogrodnik, Starachowice

W ten sposób okazujemy szacunek dla projektanta, dla miejskiego ogrodnika Tadeusza Bilicza, który ten ogród zakładał i on funkcjonuje do dziś - mówi prezydent Materek. Oczywiście infrastruktura się zdegradowała i to bardzo mocno (płyty chodnikowe, ławki, kosze na śmieci, fontanna). To wszystko wymaga wymiany natomiast sama zieleń pozostaje bez zmian - zapewnia prezydent.

Dziś otwarto oferty w przetargu na zagospodarowanie otoczenia Parku Kultury. Wpłynęło 6 ofert, z czego 5 poniżej kwoty jaką przewidziano na realizację tego zadania. Teraz przed urzędnikami badanie ofert, wybór wykonawcy, podpisanie umowy i realizacja prac, która powinna rozpocząć się mniej więcej w lutym 2021 roku. Prace przed Parkiem Kultury prawdopodobnie zakończą się do września 2021 roku.

Otwarcie parku na Gronowie