Opatowiec

i

Autor: Ewa Łuczywo Nowak

ZDJĘCIA

Świętokrzyski Opatowiec. To najmniejsze miasteczko w Polsce

2024-04-21 17:02

Według stanu z 1 stycznia 2021 w Polsce jest 11 miast poniżej tysiąca ludności: najmniejsze z nich to znajdujący się w województwie świętokrzyskim. To Opatowiec, który liczy ... 336 mieszkańców. Gmina Opatowiec jest piękna i wyjątkowa. Na jej terenie znajduje się wiele miejsc niezwykłych, ciekawych, a nie zawsze dobrze znanych.

Najmniejsze miasto w Polsce

Opatowiec – miasto w Polsce położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Opatowiec. Jest to najmniejsze miasto w Polsce. Prawa miejskie posiadał w latach 1271–1869. Ponownie uzyskał je w 2019 roku. Był miastem benedyktynów tynieckich w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku. Wikipedia

Opatowiec - najmniejsze miasto w Polsce

Gmina Opatowiec to jedna z najpiękniejszych gmin w województwie świętokrzyskim, położona w samym sercu Małopolski jest jednocześnie najdalej wysuniętą na południe Gminą województwa Świętokrzyskiego. Zobaczcie jak tam jest PIĘKNIE!

Zdjęcia Opatowca - najmniejszego miasta w Polsce

Opatowiec prawa miejskie uzyskał ponownie po 150 latach w 2019 roku.

Zabytki i historia Opatowca

Do najcenniejszych zabytków Gminy należy podominikański, gotycki kościół usytuowany w Opatowcu. Na terenie Gminy również odkryto liczne ślady rozwoju dawnego osadnictwa, między innymi znaleziska z okresu neolitu, a także ślady osady wczesnośredniowiecznej w Chwalibogowicach i Kraśniowie, grobowiec należący do kultury ceramiki sznurowej z III tysiąclecia p.n.e. w Kobieli, jak również znaleziska archeologiczne z okresu neolitu oraz lateńskiego w Ławach. Na terenie Gminy Opatowiec licznie występują przydrożne kapliczki i figurki, co stanowi cechę szczególną tych obszarów.

Opatowiec

i

Autor: Ewa Łuczywo Nowak

Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe

Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy