dom

i

Autor: Monika Wierzbicka

urbex starachowice

Świętokrzyski URBEX. Zaglądamy do opuszczonego domu z 1881roku

2024-07-17 7:16

Monika Wierzbicka i Monika Dygas mają ciekawą pasję! Zaglądają do starych, opuszczonych domów i budynków. Niczego nie niszczą, wszystko fotografują. By nie kusić złodziei czy wandali, nie zdradzają lokalizacji odwiedzanych budynków. "To nasza pasja" - mówią. Zajrzyjcie z nami do jednego z opuszczonych domów, który znajduje się nieopodal Starachowic.

Urbex w starachowickim stylu! Pasjonatki zwiedzają opuszczone domy

Dwie Moniki ze Starachowic - germanistka i anglistka wspólnie podróżują po ziemi świętokrzyskiej oraz Polsce w poszukiwaniu zapomnianych miejsc, skazanych przez czas na zagładę, a w szczególności opuszczonych dworów i pałacy. Pasjonatki historii i kultury tworzą dokumentację fotograficzną swoich wypraw, zgłębiają historię odwiedzanych miejsc, odkrywają ich tajemnice i sekrety. Podczas wspólnych wypraw szukają informacji na temat dawnych mieszkańców i gospodarzy. Dziś zaglądamy do opuszczonego domu z 1881. Mieszkał w nim pan Stanisław, rocznik 1904. Gospodarza, jego syna Kazimierza i psa Fryca już nie ma, ale ich dom skrywa murszejące dowody, że kiedyś byli.

Podczas wspólnych wypraw szukamy informacji na temat dawnych mieszkańców i gospodarzy - opowiada Monika Dygas. Podczas wypraw odnajdujemy nie tylko dwory, ale też zamki, opuszczone kościoły, fabryki i zagrody. Przy pomocy wyobraźni udaje nam się usłyszeć tu i ówdzie dźwięk fortepianu w zakurzonym dworskim salonie i odgłosy krzątaniny mieszkańców, poczuć zapach róż z pałacowego ogrodu i uchwycić resztki bezpowrotnie minionego świata. Dokumentując i opisując swoje podróże próbujemy ocalić od zapomnienia to, co jeszcze zostało a wkrótce z pewnością zniknie całkowicie - dodaje.

Urbex (z ang. urban exploration — eksploracja miejska) — forma aktywności polegająca na eksplorowaniu opuszczonych, zrujnowanych, zapomnianych, niedostępnych czy ukrytych budynków i instalacji stworzonych przez człowieka.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy