Zegary Jedrzejów

i

Autor: www. swietokrzyskie travel

Ciekawostka

Tu czas nabiera szczególnego znaczenia. Największa w Polsce kolekcja z Jędrzejowa

2024-06-16 16:29

Tu pojęcie "czasu" nabiera szczególnego znaczenia. W Jędrzejowie w Muzeum im. Przypkowskich znajduje się największa w Polsce i trzecia na świecie, po Chicago i Oxfordzie - kolekcja zegarów słonecznych. W zbiorach Muzeum znajduje się ponad 600 eksponatów. Zobaczcie te CUDA!

Kolekcja zegarów w Jędrzejowie

Jędrzejów słynie z jednej z największych na świecie kolekcji zegarów. Rodzina Przypkowskich zgromadziła wyjątkowe przyrządy do mierzenia czasu. Jedne pokazują czas za pomocą cienia, inne – plamką światła, a niektóre nawet… strzelają.

Co znajduje się w kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie?

Muzeum zegarów im. Przypkowskich znajdziecie w dwóch zabytkowych kamieniczkach z XVIII wieku na jędrzejowskim rynku. Muzeum posiada bogate i zróżnicowane zbiory setek zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych, rozmaite przyrządy do mierzenie czasu: klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne a także przyrządy astronomiczne.

Rodzina Przypkowskich i ich pasja

Zainteresowanie astronomią i gnomoniką, w taki sposób zrodziła się pasja i niezwykła kolekcja zegarów słonecznych rodziny Przypkowskich z Jędrzejowa.

Początki obecnej ekspozycji astronomiczno-gnomonicznej sięgają 1895 roku. Feliks Przypkowski, z zawodu lekarz, z zamiłowania astronom, gromadził zabytkowe instrumenty astronomiczne, zegary, książki. Równocześnie wnikliwie studiował literaturę z tego zakresu, sam skonstruował ponad pięćdziesiąt modeli zegarów słonecznych.

W 1925 roku pasją Feliksa zaraził się syn Tadeusz. Uważał on, że „zegar słoneczny jest ze wszystkich zegarów najbardziej związany z wszechświatem, gdyż przez cień rzucany wskazówką – gnomonem – wiąże się bezpośrednio z tym olbrzymim zegarem, jakim jest nasz układ słoneczny i ruch Ziemi wokół Słońca”.

Jędrzejów zegary słoneczne - Ogród Czasu

Przybywając do Jędrzejowa możecie też obejrzeć jedną z najbogatszych kolekcji zegarów słonecznych na świecie, ale także w sposób doświadczalny poznać możliwości gnomoniki. A będzie to możliwe za sprawą wizyty w zrekonstruowanym niedawno Ogrodzie Czasu, w którym znajduje się aż jedenaście słonecznych czasomierzy. Wśród nich znajdują się zarówno te zabytkowe jak i te wykonane przez uznanego gnomonika Marka Szymochę.

Źródło: Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Regionalna Organizacja Turystyczna województwa  świętokrzyskiego.

Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe

Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy