Uwaga grzybiarze! Do końca miesiąca więcej kontroli w lesie

i

Autor: Lasy Państwowe Uwaga grzybiarze! Do końca miesiąca więcej kontroli w lesie

Uwaga grzybiarze! Do końca miesiąca więcej kontroli w lesie

2022-09-21 20:44

Do końca września na terenie Lasów Państwowych w całej Polsce, w tym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, prowadzona jest akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Jesień 22”. Oznacza to, że pracownicy nadleśnictw, policji i straży leśnej będą dokładniej przyglądać się np. gdzie parkujemy auto. Takich nieprawidłowo zaparkowanych samochodów rok temu było 350.

Akcja jest realizowana poprzez działania kontrolno – prewencyjne. Biorą w niej udział także pracownicy nadleśnictw, policji i straży łowieckiej. Jej celem jest zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochrona zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych przestrzegania obowiązujących przepisów.

Działania te mają na celu wykrycie i przeciwdziałanie każdemu rodzajowi szkodnictwa leśnego, od zaśmiecania lasów poprzez wjeżdżanie do lasu pojazdami po kradzież drewna. W szczególności będą ukierunkowane na przeciwdziałanie i zwalczanie grup szkodnictwa zaliczanego do kategorii tzw. bezprawnego korzystania z lasu, kradzieży drewna oraz kontroli przewożonego i składowanego surowca drzewnego - informują leśnicy.

Rokrocznie najwięcej mandatów trafia do "grzybiarzy" parkujących na leśnych duktach tam gdzie wjeżdżać nie można.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Jesień 21” Straż leśna przeprowadziła 512 interwencji. Skontrolowała 397 pojazdów i 455 osoby. Najczęściej popełnianym wykroczeniem był wjazd pojazdem do lasu lub pozostawienie pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym – 351 przypadków, co stanowiło 95% szkodnictwa w zakresie bezprawnego korzystania z lasu. Odnotowano m.in. 10 przypadków kradzieży drewna i 10 przypadków kradzieży stroiszu.

Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi. Stąd konieczność przestrzegania określonych zasad. Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to jeden z priorytetów Lasów Państwowych - informują Lasy Państwowe.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Sprawdź, czy jesteś mistrzem ortografii. Mega trudny quiz ortograficzny!

Pytanie 1 z 10
Która wersja jest poprawna?
Pożar budynku wielorodzinnego przy Robotniczej w Starachowicach