Wyjątkowo zimny maj w Świętokrzyskiem. Przed nami noc z przymrozkami!

2020-05-21 18:27 DB
przymrozki
Autor: Pixabay

Przymrozki w pierwszej połowie maja zdarzają się w naszej strefie klimatycznej dosyć często. Zimne powietrze w drugiej połowie maja śmiało możemy nazwać już anomalią. Po tak zwanej zimnej Zośce powinniśmy pędzić ku ciepłemu, wiosennemu powietrzu. Niestety nadchodząca noc z 21 na 22 maja w województwie świętokrzyskim może przynieść ujemne wartości. Spędza to sen z powiek ogrodnikom i rolnikom. Na co musimy się przygotować? Sprawdzamy.

Najzimniej w naszym kraju najbliższej nocy ma być na Podkarpaciu, gdzie temperatura może spaść do -3 stopni, na wysokości dwóch metrów. W Świętokrzyskiem musimy być przygotowani na -2 kreski, a przy gruncie nawet na 4 stopnie mrozu. Najbardziej wrażliwe rośliny będą narażone na przemarznięcie. Należy je w miarę możliwości zabezpieczyć np. przykrywając folią.

Przed przymrozkami ostrzegają Łowcy Burz ze Storm Chasers Świętokrzyskie:

Na terenie całego województwa świętokrzyskiego w nocy z 21 na 22 maja prognozuje się spadek temperatury powietrza na wysokości 2 metrów do -2, a przy gruncie nawet do -4 stopni Celsjusza. Najniższe spadki wystąpią nad ranem. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 95 procent. Należy okryć najbardziej wrażliwe rośliny - ostrzega Storm Chasers Świętokrzyskie.

Jakie rośliny powinniśmy objąć szczególną opieką podczas nadchodzącej nocy? Przymrozek najbardziej może zaszkodzić sadzonkom papryki, pomidorów, warzyw dyniowatych i kwiatów. Ujemna temperatura może też zniszczyć siewki, które dopiero wykiełkowały z ziemi.

Na koniec coś optymistycznego. Podczas weekendu w województwie świętokrzyskim zrobi się cieplej. W niedzielę temperatura maksymalna wyniesie 19 stopni. W połowie przyszłego tygodnia ma się zameldować wiosna z prawdziwego zdarzenia, z temperaturą powyżej 20 kresek w cieniu. Miejmy nadzieję że na dobre pożegnamy wiosenny chłód.