urebex

i

Autor: Monika Wierzbicka

ZDJĘCIA

Zaglądamy do wnętrza opuszczonej szkoły. Świętokrzyskie Ponidzie

2024-05-18 21:16

Po raz kolejny zabieramy Was w niezwykłe, opuszczone miejsce wraz z Moniką Wierzbicką i Moniką Dygas. Tym razem dziewczyny zaglądają do wnętrza dworu ziemiańskiego na Ponidziu, do opuszczonej szkoły z XIX wieku . " Była to jedna z tych najlepszych wypraw urbexowych" - mówi Monika Wierzbicka.

Zaglądamy do wnętrza przedwojennej szkoły. Urbex i dwie Moniki ze Starachowic

Dwór z XIX wieku a w nim przedwojenna szkoła. Zamknięto ją zanim orzeł odzyskał koronę. Ubolewam, że mimo dociekania, nic konkretnego ani o czasach dworskich ani oświatowych tego miejsca nie wiem - mówi Monika Wierzbicka. Jednak na pewno wiem, że była to jedna z tych naj wypraw urbexowych.  Od początku miałam duże oczekiwania i nie było zawodu.

Zapraszamy do tych ciekawych wnętrz

Wejściu do środka i niekrótkiemu tam pobytowi towarzyszyła ekscytacja z eksploracji. Smutne tylko, że w ciągu ostatnich dwóch lat (tyle mniej więcej minęło od kiedy zobaczyłam zdjęcia stąd po raz pierwszy i miejsce uplasowało się na mojej u-bucket liście), szabrownicy wynieśli sporo artefaktów. Mimo to nadal jest co oglądać i można przenieść się do socjalistycznej szkolnej rzeczywistości. Smutna refleksja - przeglądając znalezione na miejscu dokumenty dobija, że polska szkoła nadal tkwi w podobnym miejscu - dodaje Monika.

Urbex  — forma aktywności polegająca na eksplorowaniu opuszczonych, zrujnowanych, zapomnianych, niedostępnych czy ukrytych budynków i instalacji stworzonych przez człowieka. Celem osób uprawiających urbex jest filmowanie, fotografowanie lub po prostu zdobywanie informacji dotyczących danego miejsca. Wszystko odbywa się bez ingerencji w jego stan, zgodnie z zasadą take only pictures, leave only footsteps (zabierz tylko zdjęcia, zostaw tylko ślady stóp).

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.