Prezydenci Ostrowca i Skarżyska poparli Protest Kobiet. Prezydent Starachowic cytuje S. Chmielewską

2020-10-29 14:54 aj
protest
Autor: Radek Chochół

Kobiet jesteśmy z WAMI - napisali dwaj prezydenci sąsiadujących ze Starachowicami miast Skarżyska i Ostrowca. Prezydent Starachowic Marek Materek nie zajął dotychczas oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Podpisuję się pod słowami Siostry Małgorzaty Chmielewskiej - odpowiada.

Jasne i wyraźne stanowisko w sprawie Strajku Kobiet zajęli dwaj prezydenci sąsiadujących ze Starachowicami miast. Jesteśmy z Wami - mówi zarówno Jarosław Górczyński prezydent Ostrowca i Konrad Kronig prezydent Skarżyska. Zapytany przez nas o swoje stanowisko prezydent Starachowic Marek Materek, odpowiada że podpisuje się pod słowami Siostry Małgorzaty Chmielewskiej.

Swoje poparcie dla kobiet wyraził tymczasem już m.in. prezydent Ostrowca Jarosław Gorczyński.

Podstawowym zadaniem polityków powinno być łączenie ludzi, nie dzielenie. Zawsze za ludźmi stawać. Nie oceniać ich tylko wspierać. Wczoraj wsparcia potrzebowali nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, osoby niepełnosprawne, rolnicy, dziś wsparcia potrzebują kobiety. Matki, siostry, córki. Nie wiemy kto będzie potrzebował naszego wsparcia jutro, dlatego wspierajmy i szanujmy kobiety oraz siebie wzajemnie. Jesteśmy ostrowiecką rodziną i musimy się wspierać. Wszyscy - napisał na swoim fanpage prezydent Ostrowca."

Na swoim fanpage poparcia strajkującym kobietom udzielił również prezydent Skarżyska Konrad Kronig, który osobiście wziął udział w proteście.

Skarżysko solidarne z Kobietami! #WSPIERAMYKOBIETY - napisał Konrad Kronig.

kronig
Autor: facebook.com/Konrad Kronig

Prezydent Skarżyska znany jest ze swojej antypatii do partii rządzącej. Ostatnio potwierdził to takim wpisem:

Wielu z Państwa wielokrotnie pytało mnie : Konrad czemu tak krytykujesz PiS?Zawsze odpowiadałem to samo: ugrupowanie to zrujnowało nasze miasto, za ich rządów brakowało nawet na wypłaty i pokrycie bieżących faktur, dzisiaj ci sami ludzie rujnują życie milionów Polek uzurpując sobie prawo by decydować za nie w najważniejszych życiowych kwestiach. O rujnowaniu gospodarki kraju przez różnorakie obostrzenia i lockdowny nawet nie wspomnę. Już rozumiecie Państwo czemu wstyd być pisiokiem -napisał prezydent Skarżyska.

Prezydent Starachowic Marek Materek dotychczas nie opowiedział się konkretnie za żadną ze stron. Podpisuję się pod tym co powiedziała Siostra Małgorzata Chmielewska - odpowiada na nasze pytanie o stanowisko w tej sprawie.

„Jestem przeciwna zabijaniu dzieci nienarodzonych, w tym niepełnosprawnych. Sama, jak wiadomo, wychowuję niepełnosprawnego, przybranego syna. Jednak są sytuacje, w których trzeba zostawić sumieniu kobiety-rodziców wybór. Do heroizmu nie można zmuszać. Walkę o życie trzeba zacząć od wsparcia tych, którzy ciężar takiego trudnego życia mają nieść. Wtedy wybór życia będzie łatwiejszy. Los osób niepełnosprawnych i rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi jest większości społeczeństwa i rządzącym obojętny. Pokazał to strajk w sejmie".

Wczoraj w Starachowicach odbył się kolejny protest kobiet. Tym razem na starachowickim Rynku protestowało około tysiąca osób w różnym wieku. Protest był eskortowany przez policję ale obyło się bez incydentów. Uczestnicy przemaszerowali od starachowickiego Rynku przez całe miasto zatrzymując się pod biurami starachowickich posłów PiS-u Agaty Wojtyszek i Krzysztofa Lipca

Za kobitami opowiedziało się dotychczas 49 prezydentów i burmistrzów. „Kobiety, jesteśmy z Wami!” – piszą we wspólnym oświadczeniu włodarze 49 polskich miast. Pod dokumentem podpisali się m.in. prezydenci i burmistrzowie Sopotu, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Gdańska, Ciechocinka, Poznania, Chorzowa, Kołobrzegu, Świdnicy, Wrocławia, Warszawy, Opola czy Łodzi. To członkowie Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, którym kieruje prezydent Sopotu.

Protest kobiet pod siedzibą Ordo Iuris w Warszawie